Akcjonariusze Kernela czekają na tłuste dywidendy

Spółka jest największym ukraińskim producentem i eksporterem oleju słonecznikowego

źródło: inventure.com.ua

 
Kernel zakończył skup 3,2 mln akcji własnych po 60 zł. Aktualnie na rynku za te papiery płaci się 59,90 zł. Wydaje się, że w perspektywie kilku miesięcy/kwartałów to może okazać się interesująca inwestycja.
 

źródło: stooq.pl

Co może zachęcić do kupna walorów tej firmy?

 

 • wysokie ceny surowców (zboża, olej słonecznikowy), coraz wyższa wydajność i susza na wielu zagranicznych rynkach zwiastują pozytywne wyniki spółki w kolejnych kwartałach
 •  

 • BM mBank: „Kernel, jak i Astarta zabezpieczyły ceny m.in. kukurydzy, czy pszenicy, na wysokich poziomach już w I i II kwartale tego roku. Przy stałych kosztach i ustalonych cenach jedyną zmienną, której do tej pory nie znaliśmy były zbiory, a te okazały się bardzo udane”.
 •  

 • BM mBank: „W przypadku Kernela wskaźnik cena/EBITDA kształtuje się na poziomie 3-4x, w przypadku Astarty to ok. 2x, podczas gdy na świecie firmy z tego sektora wyceniane są na poziomie 10xEBITDA. Widać tu duży potencjał do wzrostu wyceny”…
  …”Przez wiele lat spółki ukraińskie uchodziły za nieatrakcyjne ze względu na poziomy zadłużenia. Teraz ta sytuacja się zmienia. W przypadku Kernela spodziewamy się wskaźnika długu na poziomie 1,3xEBITDA. W tej sytuacji spółki chętniej płacą dywidendę lub decydują się na skup akcji własnych”
 •  

 • Spółka może być „maszynką” do wypłacania wysokich dywidend w niedalekiej przyszłości: „Ipopema nadal oczekuje, że Kernel będzie w stanie wypłacać powtarzalną dywidendę na poziomie 2,5-3,0 USD na akcję rocznie (9,6-11,5 zł/akcję)”
 •  

 • Wyceny brokerów dla Kernela są wyższe od bieżącego kursu: BM mBank 75,8 zł, Ipopema Sec. 75 zł
 •  

 • „Także zbiory nasion słonecznika na Ukrainie powinny być w tym roku najwyższe w historii. Lokalne media informowały przed startem żniw, że szacunki wskazują na produkcję rzędu 16,4 mln ton, a eksport oleju słonecznikowego w sezonie 2021/2022 powinien wynieść 6,5 mln ton. Największym ukraińskim producentem i eksporterem oleju słonecznikowego jest Kernel„.

 
Minusy to oczywiście ryzyko polityczne, które jest powszechnie znane – stąd dyskonto względem zagranicznych spółek rolnych. W najbliższym czasie będziemy bliżej przyglądać się spółce.
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: „Giełdowe okazje – GPW / NewConnect”.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji