Altus TFI, 11 bit studios, Getin Holding, Medicalgorithmics, PBKM, Kopex – krótkie podsumowanie bieżącej sytuacji

Nastroje na rynku giełdowym są słabe. Przysłowiowa „krew się leje…” i wciąż nie widać sygnałów zapowiadających zmianę trendu

źródło: irishtimes.com

Ostatnie dni na warszawskim parkiecie zostały całkowicie zdominowane przez wydarzenia powiązane z funduszem Altus TFI. Temat jest wielowątkowy i omawiany właściwie wszędzie w mediach ekonomicznych.

Siedem wybranych sytuacji, dotyczących trudnego okresu na rynku:

 • Aktualnie widzimy na GPW bessę i nic nie wskazuje, że ostatnie spadki będą się szybko kończyć. Dlatego wszelkie nowe decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane bez zbędnych emocji. Pamiętajmy, że raczej na pewno nie kupimy wszystkich akcji w samym dołku.

  Dużo ważniejsze jest więc odpowiedzenie sobie na pytania: Dlaczego kupujemy walory danej spółki i kiedy chcemy je sprzedawać?

 •  

 • Rozważając kupno akcji funduszu Altus TFI dobrze mieć świadomość, że jest to teraz skrajnie ryzykowna inwestycja i czwartkowy teoretyczny kurs otwarcia TKO na poziomie 1,70 zł – nie musi być wcale końcem spadków papierów funduszu (kapitalizacja funduszu jest obecnie poniżej 90 mln zł).
 • źródło: notowania NOL3

 • Trwający sezon wynikowy został skutecznie zdominowany przez kłopoty czołowych, niebankowych funduszy TFI. Spółki, które pokazują teraz dobre rezultaty finansowe, raczej nie mogą liczyć na adekwatne uznanie. Ostatnie przykłady to: Śnieżka, LPP, Atal czy Fasing… Rynek na razie to jednak ignoruje, skupiając się na problemach funduszy TFI.
 •  

 • Wciąż trwa korekta w segmencie gier komputerowych. Widać to zwłaszcza po notowaniach największych firm z branży: CD Projekt, Ten Square Games czy 11 bit studios. Ceny wspomnianych powyżej firm na GPW robią się może i powoli ciekawe, ale czy to na pewno jest już moment na kupowanie ich walorów?

  Zgadzam się z opinią, że to właśnie słabe wyniki finansowe opublikowane przez 11 bit studios – istotnie ochłodziły sentyment do branży gier.

 •  

 • Kolejny temat to spółki powiązane z osobą Leszka Czarneckiego. Ich powszechna słabość i silny trend spadkowy nie jest żadną tajemnicą. Sytuacja jest kryzysowa i aż prosi się o jakiś zdecydowany ruch czy sygnał ze strony jednego z najbogatszych Polaków. Utrzymujący się marazm powoduje, że problem listy alertów, może być w niedalekiej przyszłości nie tylko zmartwieniem dla Getin Holdingu
 • źródło: notowania NOL3

 • W ostatnich dniach także spore wahania kursów akcji możemy odnotować w spółkach związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. W niełasce są m.in. walory Medicalgorithmics i Nestmedic. Pierwsza z firm wciąż ma problemy ze skuteczną ekspansją na rynku amerykańskim. W zależnej firmie – Medi-Lynx trzeba wciąż zmniejszać koszty i jednocześnie zwiększać sprzedaż. Medicalgorithmics to jeden z byłych ulubieńców inwestorów. Przez ostatni rok notowania spółki spadły o prawie 80 proc.
  Dynamiczna sytuacja jest też na akcjach firmy PBKM (Polski Bank Komórek Macierzystych). Obecność funduszy Altusa w akcjonariacie i nowy standard w rachunkowości MSSF15 tylko umocniły zakres korekty. W jednym z ostatnich „tweetów” (przy cenie 53 zł) zwróciłem uwagę na okoliczność spadków, które sprawiały wrażenie przesadzonych. Niedługo potem kurs odbił do 59 zł (obecnie 57,20 zł). Aktualnie notowane poziomy wydają się być interesujące dla graczy z długim horyzontem inwestycyjnym.
 •  

 • Na koniec trzeba odnotować odwrót od gorących, giełdowych tematów. Tanieją walory Kopeksu, Krezusa czy Trakcji PRKiI. Nic odkrywczego nie dzieje się również w Brasterze czy Eko Exporcie.

  Najwidoczniej przy tak trudnym rynku, inwestorom nie w głowie ryzykowne spekulacje. • Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
   

  12 komentarzy

  Dołącz do dyskusji