Altus TFI, Quercus TFI, LiveChat, CCC, Krezus – doniesienia z giełdowego frontu

Początek tygodnia przyniósł kolejne dynamiczne zmiany w wielu firmach. Takie natężenie wydarzeń utrzyma się w najbliższym czasie

źródło: like-to-trade31.ru

„Obyś żył w ciekawych czasach” – mówi stare chińskie przysłowie i niestety trafnie oddaje sytuację na warszawskim parkiecie. Obecnie wszystko co złe, ma w genezie kłopoty wywołane przez upadłość Getbacku

Kurs Altus TFI wciąż szuka dna

Zamieszanie i huragan zmian związanych z tym funduszem nie maleje. Wczoraj akcje Altus TFI znów zniżkowały do 1,27 zł, po spadku o 12 proc. Bieżąca kapitalizacja spółki wynosi obecnie poniżej 60 mln zł. Miłośników łapania „dołka” nie brakuje, ale dotychczas ciężko tutaj o sukcesy przy spekulacji. Emocje udzielają się wszystkim, nawet branżowym mediom (ostatni piątkowy artykuł z „Parkietu” o akcjach Altus TFI w okolicy ceny 2 zł za walor).

źródło: Gazeta Giełdy Parkiet

Spekulantom również ciężko ustrzelić moment, kiedy spadki się zatrzymają i przyjdzie odbicie cen kursu funduszu Altus TFI.

Okazje na szerokim rynku?

Grono spółek solidnie przecenionych, na skutek potencjalnie rosnącej presji umorzeń aktywów w funduszach TFI, systematycznie rośnie. Kilka wybranych przykładów:

  • Z branży producentów gier choćby walory 11 bit studios, których kurs zbliża się coraz bardziej do poziomu 300 zł za walor (obecnie 324 zł). Tymczasem jeszcze w maju handlowano papierami tej spółki po 548 zł…
  •  

  • Dobrej passy nie mają też akcjonariusze Synektika. Akcje spółki kosztowały wczoraj 10,1 zł wobec lipcowego przedziału 15-16 zł. Ostatnie komunikaty emitenta raczej nie uzasadniają takiego ruchu, jednak zmiana kursu jest bezdyskusyjna
  •  

  • Od ostatnich szczytów (2,28 zł) oddalają się też akcje Cognoru. Wczoraj za papiery hutniczej grupy płacono 1,83 zł, zwróćmy uwagę, że fundamentalnie sytuacja spółki uległa ostatnio istotnej poprawie (m.in. zrefinansowano drogie zadłużenie)

Takich przykładów jest niestety więcej. Wszystkie te firmy łączy wyraźna presja sprzedających. Rozwiązanie? Trzeba po prostu przeczekać (najlepiej z boku!) ten trudny okres i liczyć, że wyraźna korekta ominie również amerykańskie parkiety. A po pewnym czasie rynek odnajdzie na nowo siłę…

Wątpliwości wokół notowań LiveChat

Wczoraj jeden z Czytelników zapytał, co sądzę o ostatniej słabości kursu LiveChat. Notowania dostawcy oprogramowania typu „live chat dla biznesu” tanieją systematycznie od połowy zeszłego roku.

źródło: stooq.com

Z jednej strony, mamy wciąż niezadowalający przyrost nowych klientów – poniżej wcześniejszych deklaracji zarządu oraz obniżane wyceny walorów przez brokerów (DM BOŚ, DM BZ WBK). Z drugiej strony, spółka poprawia wyniki finansowe (także w ostatnim kwartale obrotowym). Gdzieś w tym wszystkim jest również trwający przegląd opcji strategicznych, który powinien raczej wspierać notowania firmy. O co więc chodzi?

Sprawa nie jest prosta. Nie wykluczam, że pozyskanie inwestora finansowego lub strategicznego jest prawdopodobne i notowania spółki mogą być trochę celowo zaniżone. Może i brzmi to dosyć osobliwie, ale z dużym prawdopodobieństwem – konkretna oferta odkupu akcji LiveChat dziś po kursie z premią np. 20 proc. miałaby spore szanse powodzenia.

Są też pozytywy: Quercus TFI, CCC i Krezus

Na koniec jeszcze kilka małych pozytywów związanych z GPW. Wbrew opiniom, że wszystkie fundusze inwestycyjne tylko sprzedają akcje spółek – warto zwrócić uwagę na komunikat z Quercus Absolute Return FIZ, który przekroczył próg 5 proc. głosów w firmie MW Trade. Czyżby pierwsza jaskółka?

Inny przykład – analitycy DM BDM podnieśli rekomendację dla papierów obuwniczego giganta CCC do tzw. „akumuluj”, z ceną docelowa 246,8 zł. Dla porównania na rynku płacono za nie 209 zł. Na koniec jeszcze Krezus – król spekulacji – którego papiery rosną o ponad 16 proc. bez żadnego komunikatu. Wszystko to dzieje się, kiedy na szerokim rynku nastroje są minorowe…Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

8 komentarzy

Dołącz do dyskusji