5. miejsce w rankingu TOP 11: Bioton porządkuje grupę kapitałową

Przyszłością dla spółki są analogi insuliny, które Bioton chce dodać do portfolio za około 4 lata

Bioton insulina

źródło: employees.pl

Bioton, producent insuliny, uplasował się na 5. miejscu w naszym rankingu. W mijającym roku akcje spółki zdrożały o 41,3 proc. (stan na 26 grudnia, kiedy sporządzaliśmy nasz ranking). To duży sukces, niemniej w ciągu roku apetyt inwestorów był nawet większy obserwując giełdowe notowania walorów w maju czy sierpniu.

Bioton akcje

źródło: stooq.com

Właśnie w maju Bioton podpisał umowę sprzedaży zależnego SciGen (zajmuje się sprzedażą hurtową insuliny ludzkiej) za blisko 27 mln USD z chińskim Yifan International Pharmaceutical. Dodatkowo SciGen spłaci pożyczki do Biotonu w wysokości 29 mln USD. Giełdowa spółka przejmie też licencję na produkcję i sprzedaż insuliny, którą posiadał SciGen. Choć transakcja rodziła pewne wątpliwości i późniejsze protesty u niektórych akcjonariuszy to rynek generalnie dobrze ją przyjął. Środki z transakcji mają trafić na spłatę zadłużenia, kapitał obrotowy oraz prace nad analogami insuliny. Padła tez ważna deklaracja z ust Roberta Neymanna: „Bioton ten rok powinien zostać zakończony zyskiem netto” – zadeklarował prezes firmy. Podobnie ma być w 2019 roku.

Bioton insulina

źródło: gowork.pl

Przyszłość spółki to analogi insuliny, które Bioton planuje dodać do portfolio za około 4 lata. To strategiczny kierunek rozwoju, który zdaniem wiodących akcjonariuszy firmy ma zapewnić dalszy wzrost wartości przedsiębiorstwa. Bioton wciąż też pozostaje jednym z nielicznych przedsiębiorstw na świecie, które mają zdolności przemysłowej produkcji insuliny.
 

Link do całego rankingu: TOP 11 najbardziej zyskownych inwestycji na GPW w 2018 rokuPowyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

Dołącz do dyskusji