Bowim wciąż nie powiedział ostatniego słowa

Aktualny wskaźnik Cena/Zysk dla Emitenta wynosi 1,2

źródło: spółka

 
Czas na obiecaną relację z piątkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki Bowim. Jak już wiadomo, na walnym przegłosowano uchwałę o przeznaczeniu 10 mln zł (59 groszy na akcję) ze środków z kapitału rezerwowego na wypłatę zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Po upublicznieniu tej informacji notowania giełdowego dystrybutora stali spadły o 8,2 %, do 9,92 zł.
 

źródło: stooq.pl

Warto jednak spojrzeć nieco szerzej na Emitenta i otoczenie w jakim działa. Po NWZA porozmawialiśmy z Jackiem Rożkiem, wiceprezesem Bowimu o kluczowych sprawach, które mogą zainteresować liczne grono mniejszościowych udziałowców firmy.
 

 • Wyniki finansowe za 4 kwartał 2021W najbliższym czasie należy spodziewać się publikacji szacunków za ten okres – zapowiedział wiceprezes.
   
  Mając na uwadze fakt, iż 4 kwartał 2021 był dobrym okresem dla innych podmiotów z branży stalowej (Stalprofil i Cognor), spodziewamy się, że miniony kwartał okaże się także rentowny dla omawianej spółki.
 •  

 • W odczuciu wiceprezesa Jacka Rożka, bieżąca wycena rynkowa spółki jest niedowartościowana. Taką opinię usłyszeliśmy przy kursie akcji na poziomie 10,70 zł.
 •  

 • Ile wyniesie łączna dywidenda za miniony rok? Na tak zadane pytanie, wiceprezes przyznał, że – jest to uzależnione m.in. od ostatecznych wyników finansowych za 4 kwartał 2021 oraz sytuacji rynkowej jaka będzie występować na rynku produktów stalowych w bieżącym roku. Sam zadał nam jednak pytanie – Jakie są oczekiwania rynku w tym temacie? W naszym odczuciu rynek oczekuje wypłaty łącznej dywidendy w przedziale 1,5-2,5 zł za walor – odpowiedzieliśmy. I dobrze, że to tak wybrzmiało, bo nie jest żadną tajemnicą, iż właśnie ten element jest kluczowy dla postrzegania atrakcyjności spółki przez dużą część inwestorów. Przypomnijmy tylko, że po trzech kwartałach 2021 roku Bowim wypracował ponad 136 mln zł jednostkowego zysku netto.
 •  

 • Jak zarząd ocenia początek bieżącego roku? Nie patrzymy negatywnie na ten okres – usłyszeliśmy. Wiceprezes opowiedział nam, że częstym widokiem w okresie stycznia – lutego w spółce są długie kolejki tirów (tworzą je klienci zgłaszający się po odbiór towaru), które wydłużają pracownikom popołudniowy wyjazd z firmy nawet o godzinę.

  Dodatkowo widać, że kupujący wciąż boją się dalszych wzrostów cen najpopularniejszych produktów oferowanych przez Bowim. Kiedy ceny tych produktów spadały w listopadzie ubiegłego roku wówczas nasi klienci zmniejszali planowane zakupy licząc na dalsze spadki. Kiedy jednak obecnie ceny znów rosną – to wzrastają równocześnie zakupy naszych kontrahentów, którzy boją się dalszych zwyżek cen – wyjaśnił przedstawiciel Bowimu. Ten pozytywny trend dla spółki potwierdzają wykresy na branżowej stronie Puds.pl.

 •  

 • Kluczowe inwestycje na bieżący rok i kolejne lata?Na liście życzeń spółki jest postawienie i wyposażenie nowej hali w maszyny do cięcia blach gorącowalcowanych. Bowim cały czas myśli o rozszerzaniu sieci dystrybucji o nowe magazyny i nie wyklucza akwizycji. Powyższe rzeczy na pewno są czasochłonne i nie zakończą się w bieżącym roku – ocenił wiceprezes.
 •  

 • Co dalej z akcjami własnymi? (Bowim posiada blisko 13 % pakiet akcji własnych (2,47 mln sztuk), których nie obejmuje wypłata dywidendy). – Te walory raczej nie będą umarzane. Nie mamy na nie wciąż konkretnego planu. Być może będą wykorzystane przy jakiś akwizycjach – usłyszeliśmy.
 •  

 • Czy Bowim znów błyśnie wynikami finansowymi w tym roku?Na razie jest zdecydowanie za wcześnie na tak odważne deklaracje. Na świecie jest dużo globalnych znaków zapytania. Liczymy, że to nie będzie zły okres dla spółki – odpowiedział Jacek Rożek. Dodał on, że spółce odpadł m.in. koszt skupowania kolejnych partii akcji własnych, co oznacza wyraźne zmniejszenie wydatków ze strony Emitenta.

 
Podsumowanie:
 
Po raz kolejny mogliśmy zauważyć jak bardzo nerwowy akcjonariat jest w spółce. Niestety, ale część inwestorów pomyliła dywidendę zaliczkową z dywidendą. Przykre, że część mediów ekonomicznych w wyliczeniach na ten temat błędnie uwzględnia również akcje własne (tym samym niesłusznie zmniejszając jej wysokość)… Warto też pamiętać, że w ostatnich dniach przed NWZA notowania Emitenta wyraźnie rosły.

W naszym odczuciu są duże szanse na wypracowanie przez Bowim zysku netto w 4 kwartale 2021 oraz 1 kwartale 2022. Otoczenie rynkowe znowu pomaga spółce. To zwiększa szanse na wypłatę wyższej dywidendy za ubiegły rok. Przy takich okolicznościach majowo/czerwcowe WZA zapowiada się jeszcze ciekawiej. W tym kontekście dobrze się stało, że zarząd Emitenta wysłuchał dywidendowych oczekiwań od indywidualnych inwestorów. Chociażby przez ten fakt, warto było pojawić się w piątek na NWZA Bowimu.
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: Giełdowe okazje – GPW / NewConnect.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

Dołącz do dyskusji