Cognor, CCC, program PPK i fenomen akcji Beyond Meat

Warszawska giełda potrzebuje świeżego kapitału. Czy program PPK ma szansę być lekiem na wszelkie zło?

źródło: facetoface-eshop.com

Minione targi E3 i branża gamingowa jako całość dość skutecznie przyciągały uwagę giełdowych inwestorów w ostatnich dniach. Świeże newsy z Los Angeles długo jeszcze będą prowokować graczy do wielu ciekawych dyskusji. Niemniej w innych branżach i segmentach rynku sporo też się dzieje.

Ruszył Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Warto odnotować choćby upublicznienie pierwszej rekomendacji w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, który uruchomiła GPW – chodzi o spółkę Cognor, a raport sporządził DM mBank. Ich rekomendacja brzmi „akumuluj” z wyceną docelową 1,79 zł (więcej tutaj). W piątek papiery producenta wyrobów hutniczych podrożały o 4,8 proc., do 1,72 zł. Oby to był dobry prognostyk dla pozostałych emitentów, którzy są objęci tym ważnym programem.
 

źródło: Twitter GPW

Wato wiedzieć, że DM mBank obniżył niedawno rekomendację dla akcji producenta butów – spółki CCC. Ich aktualne zalecenie brzmi „trzymaj” (wcześniej było „kupuj”). Broker zmniejszył wycenę jednej akcji na 161 zł z 275 zł. Tymczasem na GPW w piątek ich cena wynosiła 151,4 zł. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że to bardziej próba „łapania” kontaktu z ceną rynkową niż nowe wyraziste zalecenie.

Rozważania na temat PPK

Jedną z głównych bolączek naszego rynku jest brak nowego kapitału, który systematycznie trafiałby na warszawski parkiet. „Zagranica” jak wiemy bywa kapryśna i często ma u siebie lepsze warunki do inwestowania. Krajowe fundusze wciąż zmagają się z umorzeniami, a inwestorzy indywidualni są bardziej ostrożni.

źródło: mojeppk.pl

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki perspektywiczny wydaje się program PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe). O swoich oczekiwaniach w tym temacie mówił niedawno Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego:

„Zakładamy, że ok. 2-3 mld zł rocznie wyniesie podaż na rynku akcji ze strony przekształconych OFE, a jednocześnie 7 mld dodatnich napływów z PPK, czyli mówimy o napływie na lokalny rynek akcji co najmniej 3-4 mld zł rocznie. To nie uwzględnia jednego ważnego elementu (…) mianowicie – celem przekształcenia OFE jest upowszechnienie IKE, których po reformie powstanie 16 mln” – powiedział dziennikarzom szef PFR (czytaj więcej).

I choć nie wszyscy są tak optymistycznie nastawieni jak prezes Paweł Borys – to faktycznie trzeba trzymać za ten program kciuki, gdyż jest on realną szansą na nowy strumień gotówki na GPW. Wiele będzie jednak zależeć od końcowego kształtu zmian i decyzji Polaków w sprawie reformy OFE…

Hossa na akcjach Beyond Meat

W Polsce rynek pierwotny zamarł. Niestety jedna oferta firmy BoomBit wiosny nie czyni. GPW wciąż ma kłopoty z pozyskaniem nowych przedsiębiorstw, które chcą zadebiutować na parkiecie w Warszawie. W tej sytuacji wielu naszych inwestorów giełdowych z zazdrością zerka na rynek IPO w USA. A tam jednym z gorących tematów jest niezwykle udany debiut firmy Beyond Meat na NASDAQ (czytaj więcej), która specjalizuje się w produkcji roślinnych substytutów mięsa.

źródło: store.veganessentials.com

źródło: stooq.com

Akcje debiutanta sprzedawano w ofercie po 25 USD, aktualnie rynek wycenia je na ponad 151 USD! Taki wzrost ceny nastąpił w jeden miesiąc. Przypomnijmy tylko, że to wciąż nierentowny podmiot… Wśród szczęśliwców, którzy wcześniej kupowali papiery spółki są m.in. Bill Gates, Leonardo DiCaprio, Snoop Dogg, ale też Polacy (Łukasz Wejchert i Maciej Żak). Taka ciekawostka, ale daje do myślenia. U nas na GPW takich historii wciąż brak 😉Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

1 komentrarz

Dołącz do dyskusji