Columbus Energy, Solar Innovation, ML System oraz Grodno wciąż na celowniku inwestorów

Cała branża OZE czeka na końcowy kształt przedłużanego programu ‘Mój Prąd’. Dzięki niemu przedsiębiorstwa będą się dalej dynamicznie rozwijać

źródło: https://www.michael-hardy.co.uk/

 
Firmy z sektora Odnawialnych Źródeł Energii już od dłuższego czasu pozytywnie elektryzują giełdowych graczy. Powodów jest kilka, a co najważniejsze moda na inwestowanie w ten sektor wydaje się mieć długoterminowy horyzont. Z pewnością pomagają historyczne wysokie stopy zwrotu na akcjach większości spółek fotowoltaicznych. Ważne są również zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o planach przedłużenia strategicznie ważnego programu ‘Mój Prąd’.
 

źródło: http://biznes.pap.pl/


Warto jednak pamiętać, że systematycznie rosnące ceny prądu powodują, iż skróceniu ulega okres, kiedy zakupione instalacje fotowoltaiczne spłacają się z bieżących oszczędności. Tym samym coraz większa grupa konsumentów decyduje się na ich kupno – widać to po dachach wielu polskich domów.

Wiele wskazuje też, iż końcowe zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA spowoduje, że będzie on realizował swój ambitny program ekologiczny. Tym samym w branżę odnawialnych źródeł energii będą dalej inwestowane ogromne kwoty pieniędzy – prawdopodobnie wpłynie to pozytywnie na wyniki oraz wyceny przedsiębiorstw działających w tym segmencie. Wróćmy jednak na polskie „podwórko” i sprawdźmy co ciekawego dzieje się u naszych największych krajowych graczy z tej branży.
 

Akcje Columbus Energy znów wyraźnie powyżej 50 zł

Akcjonariusze tego lidera branży OZE na warszawskiej giełdzie znów są w lepszych humorach. Akcje spółki Columbus Energy po niebezpiecznym spadku do poziomu poniżej 40 zł, dynamicznie odbiły się.
 

źródło: stooq.pl


W najbliższy czwartek inwestorzy poznają oficjalne wyniki Emitenta za miniony kwartał, których wstępne szacunki były już publikowane przez spółkę. Ostatnie komunikaty zamieszczone w systemie ESPI potwierdzają fakt, że operacyjnie w firmie dużo się dzieje.
 

źródło: infostrefa.com


Warto też przypomnieć, że kilka tygodni temu znany broker (BM PKO BP) pochylił się nad finansami spółki i przedstawił własne prognozy wyników działalności Columbusa.
 

Solar Innovation zdobył ogromną dotację i zapowiada kolejne granty

Spółka Solar Innovation (dawne Ciasteczka z Krakowa) to jeden z bardziej „gorących” giełdowych tematów OZE minionych dni. Spółka zmieniła branżę spożywczą na fotowoltaiczną. Pomogło w tym wcześniejsze przejęcie większościowego pakietu w firmie Semper Power, która ma kilkuletnie doświadczenie w tej branży.

Solar Innovation pochwalił się dodatkowo, że ta wspomniana zależna firma zdobyła finansowanie dla prawie 3600 instalacji OZE na blisko 53 mln zł w województwie śląskim (wartość całego projektu wynosi 70 mln zł). Zarząd oczekuje, że to nie ostatnia taka umowa. Realizacja dotacji ma się pozytywnie przełożyć na wyniki finansowe zależnej spółki w latach 2021 – 2022.

W reakcji na te doniesienia akcje Ciasteczek rosły przy bardzo dużych obrotach. W kolejnych dniach doszło do istotnej korekty notowań. Zmienność cen walorów robi wrażenie i przyciąga bardziej doświadczonych inwestorów i „gorący kapitał”, którzy lubią takie dynamiczne wahania.
 

źródło: stooq.pl


Emitent poinformował także rynek, że planuje przegłosować na najbliższym NWZA split akcji w skali 1 do 10. Niewykluczone, że po tej operacji papiery Solar Innovation będą wciąż jednymi z najczęściej handlowanych na całym rynku NewConnect.

O spółce pozytywnie pisał też branżowy serwis Wysokie Napięcie, a gazeta Parkiet wytypowała niedawno walory Ciasteczek z Krakowa do zestawienia jesiennych gwiazd NewConnect.
 

ML System optymistycznie o perspektywach całej branży

Wydaje się, że korektę spadkową zakończyła również spółka ML System. Przypomnijmy, że to firma technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem. Akcje spółki obroniły właśnie poziom 60 zł i ruszyły dalej w górę.
 

źródło: stooq.pl


ML System przedstawił niedawno wstępne dane finansowe za 3 kwartały 2020. W tym okresie zysk EBITDA spółki przekroczył 17 mln zł wobec 11,2 mln zł w analogicznym okresie 2019 roku.
 
Dodatkowo Emitent pochwalił się swoimi oczekiwaniami i oceną perspektyw branży OZE w Polsce: Można powiedzieć, że 2020 rok był przełomowy dla krajowego rynku fotowoltaicznego. Oczekujemy, że rynek będzie się dynamicznie rozwijać także w 2021 roku, jak i kolejnych latach – ocenił w komunikacie prasowym Dawid Cycoń, prezes i współzałożyciel spółki. Dodał, że niedawno rząd potwierdził zamiar kontynuacji programu ‚Mój prąd’ – Czekamy, jako branża, na przedstawienie ostatecznego kształtu trzeciej edycji tej inicjatywy – zapowiada szef ML System.
 

Akcje Grodno walczą o utrzymanie poziomu powyżej 10 zł

Notowania papierów tej spółki wciąż korygują się po wcześniejszych dużych wzrostach. Wydaje się, że dla lepszego postrzegania tych akcji, dobrze gdyby poziom 10 zł trwale się utrzymał.
 

źródło: stooq.pl


Są na to szanse, gdyż informacje jakie docierają z Grodna wydają się być pozytywne. Firma pochwaliła się, że jej bieżące przychody systematycznie rosną (raport za październik). Dodatkowo inwestorzy czekają na wdrożenie i realizację ambitnej strategii dla całej grupy kapitałowej na lata 2020-2024, którą Grodno opublikowało na początku października.
 
Pamiętajmy, że w skład giełdowego sektora OZE wchodzi jeszcze wiele innych spółek. Warto wspomnieć choćby te ważniejsze jak: Photon Energy, OZE Capital (dawne CSY), Sunex, Novavis czy MDI Energia. Fotowoltaika to dziś na tyle perspektywiczny sektor, że powinien być cyklicznie analizowany przez zdecydowaną większość aktywnych inwestorów giełdowych.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji