Dalsze harce Mostostalu Zabrze są wciąż możliwe

Ostatnie tygodnie to był burzliwy okres dla Mostostalu Zabrze. Dobre informacje przeplatane były z tymi złymi. Co dalej?

źródło: spółka

Na wstępie przyznam się, że mam słabość do tej spółki, która na GPW zadebiutowała w 1994 roku. Coraz mniej tych starych weteranów na parkiecie zwłaszcza w dobrej kondycji finansowej…

Analizując kurs Mostostalu Zabrze widać, że długoterminowy wykres notowań jest pod pełną kontrolą „niedźwiedzi”. Sprzyjają temu niestety informacje fundamentalne (problemy z trwałą rentownością). Z drugiej strony, w krótszym horyzoncie widać, że popyt potrafił podwoić kapitalizację w ostatnich tygodniach. Co ważne, kapitał spekulacyjny też tu zagląda i dokłada swoje trzy grosze.
 

źródło: infostrefa.com

Trzeba docenić, że inwestorzy nie skapitulowali do końca po informacji o bardzo wysokich stratach za ubiegły rok (strata netto blisko 80 mln zł, operacyjna ponad 75 mln zł). Gracze przeboleli też sprzedaż akcji przez krajowe fundusze emerytalne (papiery zbywali Aegon OFE i NN OFE).

Na domiar tego pojawiły się problemy z rozliczeniem kolejnego kontraktu budowlanego (tym razem przy bazie w Redzikowie).
 

źródło: stooq.com

Na szczęście były też pozytywne informacje jak wyniki za I kwartał (zysk netto ponad 3 mln zł, zysk operacyjny prawie 7 mln zł), które podniosły morale akcjonariuszy (przy ujemnych jednak przepływach operacyjnych).

Właściwie to dawałbym popytowi duże szanse na skuteczny powrót do strefy 50-55 groszy. Warunek?
 

Dla mnie kluczowy będzie raport spółki za I półrocze, który może dać impuls do nowego ruchu w górę.

 
Moim zdaniem, aby taki atak mógłby być skuteczny potrzebna jest realizacja czterech punktów:

  • kluczowe będą wyniki za II kwartał i całe I półrocze, które spółka przedstawi dopiero 14 września. Warto więc może opublikować w sierpniu szacunki finansowe jeśli będą dobre! O ile powrót do rentowności po I kwartale okaże się trwały – to bieżąca kapitalizacja Mostostalu Zabrze na poziomie blisko 50 mln zł znów będzie kusząca dla wielu inwestorów;
  • spółka nie może opuścić systemu notowań ciągłych i trafić do systemu notowań jednolitych. Zbyt długie przebywanie w strefie handlu poniżej 50 groszy grozi trafieniem na listę alertów. A potem może być różnie… Zarząd już dziś powinien wziąć to pod uwagę, bo to jeden z wiodących tematów dyskutowanych przez inwestorów na forum Bankier.pl;
  • należałoby do minimum ograniczyć potencjalne ryzyko wypowiedzenia umów kredytowych dla spółki lub grupy kapitałowej ze strony finansujących je banków;
  • dalsza praca zarządu pod portfelem zleceń (backlog): aż chciałoby się celować w przedział 700 mln zł – 1 mld zł wobec 476 mln zł na koniec marca.

 
Reasumując: warto doglądać Mostostal Zabrze i jeśli firma pokaże zysk operacyjny i zysk netto w II kwartale – to wtedy można rozważyć zakup akcji oczekując kolejnego istotnego ataku popytu.
 Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

Dołącz do dyskusji