Spółki z branży fotowoltaicznej wciąż przyciągają spekulantów

Columbus Energy, Novavis, 01Cyberaton, Photon Energy i kilka innych firm to najwięksi beneficjenci hossy OZE

źródło: newatlas.com

Sporo działo się na warszawskim parkiecie w styczniu. Inwestorzy żywo reagowali m.in. na przesunięcie premiery gry Cyberpunk 2077 przez spółkę CD Projekt Red. Data premiery ustalona została na 17 września bieżącego roku (wcześniej był to 16 kwiecień).
Inny gorący temat to z pewnością walory spółki Mercator Medical. Ostatnie dni stycznia przyniosły spektakularny wzrost wartości tej firmy. Popyt na akcje producenta rękawiczek rośnie w związku z coraz większym problemem, który właściwie cały świat ma już z chińskim koronawirusem. Sytuacja jest niestety rozwojowa…

Branża OZE wciąż jest w grze

Fotowoltaika wciąż pozostaje segmentem, który szczególnie interesuje inwestorów. Pomimo iż duża część wzrostów ma prawdopodobnie charakter mocno spekulacyjny, jednak nie przeszkadza to sporej części handlującym. Niewątpliwie wzrost wartości spółek, a zwłaszcza wysokie obroty na papierach tych firm robią wrażenie na inwestorach. Poniżej grafika, która pokazuje jakie stopy zwrotu w styczniu wypracowały czołowe podmioty z tej branży: Columbus Energy, Novavis, 01Cyberaton, Photon Energy, Sunex, Grodno czy ML System.
 

źródło: stooq.com

Zwyżki są spektakularne, jednak pamiętajmy, że miniony rok był jeszcze lepszy dla akcjonariuszy powyższych spółek. Inwestorzy wiele obiecują sobie po programie „Mój Prąd” (dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych PV dla osób fizycznych), którego wartość wynosi miliard złotych. W styczniu ruszył drugi etap naboru do tego programu. Media informowały, że większość środków wciąż czeka na zagospodarowanie. To na pewno pozytywnie „elektryzuje” inwestorów.

Z drugiej strony, mało się słyszy o inwestorach finansowych, którzy kupowaliby akcje tych przedsiębiorstw. Brak też na rynku rekomendacji brokerów na temat wspomnianych firm. Każdy inwestor musi więc sam ocenić ryzyko – inwestując w te papiery.

Zobaczymy jaka będzie wartość tych spółek za rok-dwa, kiedy rynek będzie już surowiej rozliczał emitentów z licznych obietnic…

Columbus Energy liderem tego segmentu

Spółka zarządzana przez prezesa Dawida Zielińskiego jest pozytywnym bohaterem tej hossy. Aktualnie wartość przedsiębiorstwa wynosi blisko 900 mln zł.
 

źródło: stooq.com

Więcej o spółce i jej szefie można posłuchać w materiale video, który pojawił się niedawno na YouTube:
 

 



Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji