Groclin, ABC Data, Work Service – o tym się mówi na rynku

Na GPW rośnie niestety grono spółek, których kursy znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym. Bez zdecydowanej poprawy fundamentalnej ich wyceny szybko nie wzrosną

źródło: financialweb.net

Inwestorzy zakończyli już sezon publikacji wyników półrocznych. Przed nami teraz krótka, ponad dwutygodniowa przerwa i pierwsi emitenci zaczną dzielić się rezultatami za trzeci kwartał. Tymczasem wracamy do kilku „gorących” raportów półrocznych i innych ciekawostek rynkowych.

Szarża byków na akcjach Groclinu zrobiła wrażenie

Podsumowując niewiele spółek przedstawiło na tyle dobre wyniki finansowe za II kwartał, by ich kursy giełdowe ruszyły zdecydowanie w górę. W tym nielicznym gronie jest firma Groclin. Producent m.in. poszyć foteli samochodowych raczej niespodziewanie wypracował 2,7 mln zł zysku operacyjnego przy prawie 68 mln zł skonsolidowanej sprzedaży. Przed rokiem było to: 0,85 mln zł i 74 mln zł. Po I półroczu zysk netto przekroczył 1,7 mln zł. Groclin wynikami pochwalił się rano 28 września. Reakcja rynku była wyraźna.

źródło: stooq.com

Inwestorom spodobał się klarowny plan restrukturyzacji (m.in. zwolnienie 321 pracowników) czy zapowiedź dalszego wzrostu rentowności.

Nawet na słabym i trudnym rynku płynne i zapomniane spółki mogą być w centrum uwagi. Warunek jest jeden: dobre fundamentalne informacje.

Grono firm, które w każdej chwili mogą zaliczyć podobny ruch (powtarzam – po mocnym newsie wynikowym czy fundamentalnym) jest całkiem szerokie. Potencjalni kandydaci? To może być np.: Trakcja PRKiI, EkoExport, Krezus, Elemental Holding, Prairie czy Vivid Games. Taki jest „urok” względnie płynnych spółek w trendzie spadkowym… Tym lepiej więc, że wyniki za III kwartał już niedługo.

Wyniki ABC Data przestraszyły inwestorów

Dystrybutor sprzętu IT solidnie rozczarował w minionym kwartale. Strata operacyjna wyniosła ponad 7 mln zł, a skonsolidowana strata netto prawie 9,5 mln zł. Warto pamiętać, że w analogicznym okresie przed rokiem spółka generowała zyski. Wpływ na gorszy wynik miały m.in. różnice kursowe i korekta podatku VAT za II kwartał 2014 roku. Taki splot negatywnych informacji przesądził o wyraźnej przecenie akcji spółki. Ciekawie wygląda wykres kursu papierów ABC Data w dłuższym horyzoncie czasu.

źródło: stooq.com

Widać, że zbyt długie przebywanie walorów firmy poniżej poziomu 1 zł za akcję – może skutkować dalsza przeceną notowań.

źródło: aplikacja NOL3

Z informacji, które docierają od emitenta, wynika że czwarty kwartał będzie kluczowy dla tegorocznych wyników finansowych.

Niestety również w odczuciu naszych Czytelników (najnowsza sonda) – spółka ABC Data to największe rozczarowanie minionego sezonu wynikowego. Cały czas można jeszcze głosować w naszym rankingu:

Work Service wreszcie sprzeda akcje Exact Systems?

W piątek najsilniej na rynku drożały walory spółki Work Service, których cena urosła o 28 proc., do 90 groszy. Ma to bezpośredni związek z podpisaniem przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży akcji zależnego Exact Systems za blisko 140 mln zł (sprawa ciągnie się jednak od dłuższego czasu). Tym razem zamknięcie transakcji planowane jest do końca października, a docelowe całkowite wynagrodzenie emitenta oszacowano na 155 mln zł. Tymczasem bieżąca kapitalizacja Work Service wynosi niecałe 60 mln zł. Zaskakiwać może też, że piątkowy wolumen handlu, przy tak dużej zwyżce ceny walorów, przekroczył zaledwie nieznacznie 200 tyś zł. To może oznaczać, że dla wielu inwestorów Work Service jest wciąż zbyt spekulacyjną i niepewną inwestycją.

Spółce nie pomaga też posiadanie ponad 800 mln zł zobowiązań krótkoterminowych oraz słabe bieżące wyniki finansowe.

W celu zmniejszenia zadłużenia zarząd Work Service planuje również sprzedać inną zależną firmę – węgierski Prohuman 2004 KFT. Długoterminowe notowania giełdowej firmy z sektora usług personalnych są w wyraźnym trendzie spadkowym.

źródło: stooq.comPowyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

8 komentarzy

 1. tracz - 8 października 2018 09:32

  Groclin ładnie dał zarobić i wciąż jest relatywnie tani z kapitalizacja poniżej 35 mln zł

  Odpowiedz
  • Piotr Gośliński - 9 października 2018 12:43

   Wszystko zależy jak im pójdzie ta restrukturyzacja, ale kapitał spekulacyjny lubi Groclin i może docenić zapowiadany wzrost rentowności.

   Odpowiedz
 2. OakMan - 8 października 2018 09:51

  Wykres kursu Work Service nie może się mylić. Tutaj jest oficjalna kpina z drobnych akcjonariuszy. Kiepski żart.

  Odpowiedz
 3. asad - 8 października 2018 11:52

  Co dalej ze spółkami gamingowymi? Jeszcze korekta czy już odwrót?

  Odpowiedz
  • Piotr Gośliński - 9 października 2018 12:45

   Raczej korekta nawet lepiej, że duża bo sektor był zbyt rozgrzany.

   Odpowiedz
 4. Martin - 8 października 2018 13:28

  To byłby hit gdyby ABC Data po latach dużej dywidendy musiała robić emisje akcji, żeby wzmocnić kapitał obrotowy.

  Odpowiedz
 5. JJ - 8 października 2018 17:21

  CDR i 11bit, ale wodospad. W tych cenach już do brania? Co lepsze?

  Odpowiedz
  • Piotr Gośliński - 9 października 2018 12:51

   Pytanie do wróżki 😉 A tak serio to CD Projekt wydaje się bardziej fundamentalny. Warto patrzeć też na kursy światowych gigantów z tej branży.

   Odpowiedz

Dołącz do dyskusji