4. miejsce w rankingu TOP 11: Grupa Lotos wyraźnie zwiększa kapitalizację

Perspektywa wezwania na akcje Lotosu w związku z planowaną fuzją z PKN Orlen pozytywnie wspiera notowania gdańskiej firmy

źródło: fleet.com.pl

To był bezsprzecznie bardzo udany rok dla długoterminowych akcjonariuszy Grupy Lotos. Przesądziło o tym zwłaszcza świetne II półrocze, kiedy notowania paliwowej spółki systematycznie pięły się w górę. W całym roku wzrost ten przekroczył 54 proc. (stan na 26 grudnia, kiedy sporządzaliśmy nasz ranking).

źródło: stooq.com

Tak na marginesie nie sposób zapomnieć o słynnej już rekomendacji analityków UniCredit sprzed 10 lat, którzy obniżyli wtedy cenę docelową jednej akcji Lotosu do zera złotych… Poniżej aktualne wyceny brokerów dotyczące walorów spółki:

źródło: infostrefa.com

Jakie były kluczowe wydarzenia tego roku dla Grupy Lotos? Na pewno warto odnotować zmiany kadrowe i odejście z pracy prezesa Marcina Jastrzębskiego w marcu. Zastąpił go Mateusz Aleksander Bonca, który dobrze zna firmę (wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa). Spółka wypłaciła również dywidendę w wysokości 1 zł. Grupa Lotos poinformowała też inwestorów, że planuje redukować poziom zadłużenia. Co ważne dla inwestorów firma poprawia wyniki finansowe i wypracowuje wysokie marże rafineryjne. Ze spółki wychodzą sygnały o możliwości wypłaty większej dywidendy w najbliższym czasie.

Kluczowym wyzwaniem jest jednak finalizacja fuzji z PKN Orlen (list intencyjny w tej sprawie PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa w lutym br.). Eksperci szacują, że odpowiednie zgody Komisji Europejskiej mogłyby być już udzielone w połowie 2019 roku. Gdzieś tam w przyszłości pojawi się również kwestia wezwania na akcje Lotosu przez PKN Orlen, co podtrzymuje dobry klimat do papierów gdańskiej spółki. Jak długo potrwa sama fuzja? „Takie transakcje trwają nawet dwa, trzy lata. My wyjątkowo mocno zaangażowaliśmy się w ten proces i chcemy go zakończyć w 14-15 miesięcy” – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Nie jest tajemnicą, że takie przedsięwzięcie może zaowocować sporymi oszczędnościami np. mniejszymi kosztami logistyki czy uproszczeniem nowej struktury organizacyjnej.

Grupa Lotos otwarta jest też na nowe rozwiązania informatyczne oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Spółce pomoże w tym firma Microsoft, a zakładane synergie w tych obszarach mają wynieść ponad 10 mln euro.

Link do całego rankingu: TOP 11 najbardziej zyskownych inwestycji na GPW w 2018 roku



Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

Dołącz do dyskusji