Indeks WIGdiv obejmuje spółki, które co najmniej od 5 lat regularnie wypłacają dywidendę. Obecnie skupia już 30 firm notowanych na GPW. Indeks obejmuje reprezentantów wszystkich branż. W ostatnim czasie widać jednak rosnącą pozycję spółek z tzw. nowych technologii.
Z wyliczeń dziennika „Parkiet” wynika, że pod względem średniorocznej stopy zwrotu od 2020 roku wspomniane spółki dawały lepszą stopę zwrotu niż szeroki rynek. Co ciekawe, aż 70 % Emitentów wchodzących w skład indeksu WIGdiv przyniosło w tym okresie… dwucyfrową średnią roczną stopę zwrotu. Szczególnie mocno zachowywały się walory cyber_Folks i Asbisu. Jaka jest recepta takiego sukcesu?
„Nasza spółka od początku nie tylko dynamicznie rośnie, ale przede wszystkim ma wysokie przepływy. Osiągamy blisko 100 % konwersji EBITDA na przepływy pieniężne i utrzymujemy stabilny poziom nakładów inwestycyjnych. Dodatkowo, znacznie zredukowaliśmy dług, na koniec roku powinien zbliżyć się do zera. Dzięki temu mamy przestrzeń i kapitał do inwestowania w rozwój i dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Rosnąca dywidenda jest szczególnie ważna dla mniejszościowych inwestorów, którzy są dla nas równie istotni jak inwestorzy instytucjonalni – mówi „Parkietowi” Robert Stasik, wiceprezes cyber_Folks.
„Asbis już od 7 lat nieprzerwanie dzieli się z akcjonariuszami swoimi zyskami. Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, a nasze zyski od kilku lat kształtują się na bardzo wysokich poziomach – tak decyzję o dywidendzie skomentował Serhei Kostevitch, prezes Asbisu.
Niewykluczone, że w przyszłości grupę spółek dywidendowych zasili większa fala reprezentantów z sektorów medycyny i biotechnologii. Przykłady Voxelu czy Celon Pharma pokazują, że jest to jak najbardziej realne…
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: Giełdowe okazje – GPW / NewConnect.
Obserwuj nas również na Instagramie: https://www.instagram.com/toppicks.pl/
Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.