Krezus, CI Games, Polwax i konto na Twitterze

Ruszyłem na dobre z kanałem na Twitterze, w którym komentuję różne rynkowe wydarzenia. Prawdziwe emocje są jednak na giełdzie, gdzie codziennie dzieje się coś ważnego.

źródło: stplan.ru

Większość wczorajszych publikacji giełdowych w dużej mierze poświęcona była przecenie akcji Idea Banku (- 28,5 proc.), Getin Noble Banku (- 13,8 proc.) czy Getinu Holding (- 23 proc.). Rzeczywiście, dwucyfrowe przeceny walorów robią wrażenie.
 
Powyższy temat celowo dziś pominę, ponieważ w tej sprawie i tak już powiedziano za dużo. Niestety – pod kątem merytorycznym – wypowiedzi różnych autorów na temat m.in. bezpieczeństwa lokat bankowych w Idea Banku są w mojej opinii nie na miejscu.
 

Krezus bliżej przejęcia Walcowni Dziedzice

Poniedziałek przyniósł dobre informacje dla akcjonariuszy Krezusa. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dał „zielone światło” na upragnione przejęcie Walcowni Metali Dziedzice od grupy Boryszew. Przypomnijmy, że strony dały sobie czas w liście intencyjnym do końca sierpnia. Jednocześnie wartość ewentualnej transakcji oszacowano na około 160 mln zł.

Akcjonariusze rzucili się do zakupów walorów Krezusa, które szybko trzeba było zawieszać ze względu na wzmożony popyt i wzrost notowań (zwyżka o 22 proc., do 2,10 zł). Teoretyczny kurs otwarcia na koniec notowań wynosił 2,78 zł (+ 61 proc.) – ta cena TKO sprawia wrażenie bardzo optymistyczne – jak na razie mamy tylko zgodę urzędu UOKiK, a nie samo przejęcie.

źródło: stooq.com

W tym miejscu warto się pochwalić, że 10 sierpnia pisałem na blogu Toppicks.pl: „przedział 1,50-1,70 zł to chyba zbytnie przereagowanie w dłuższym terminie – znając „charakter” tego papieru”. Wszystko wskazuje, że zakup akcji Krezusa w tamtym przedziale pozwolił zrealizować istotną stopę zwrotu i to w szybkim terminie. Otwarte teraz pozostaje pytanie: Kiedy i jak giełdowa spółka sfinalizuje przejęcie nowych aktywów?

Pamiętajmy, że Walcownia Metali Dziedzice wypracowała w ubiegłym roku 15,2 mln zł zysku netto przy ponad 617 mln zł sprzedaży. W 2016 roku było to analogicznie 17,6 mln zł i 558 mln zł.

źródło: Impexmetal.pl

Udana akwizycja tej firmy pozwoliłaby trochę zapomnieć o ostatnich kontrowersjach związanych ze sprzedażą ponad 20 proc. akcji Krezusa (do poziomu 31 proc. udziałów) przez największego akcjonariusza firmy – podmiot Taleja i związanym z tym postępowaniu KNF. Jedno jest pewne – Krezus w sierpniu znów będzie na ustach wszystkich spekulantów z GPW.
 

CI Games ma kłopoty z oporem

Wyjaśniły się powody wzrostu cen akcji spółki CI Games. Producent gier komputerowych, który jest bez wątpienia jednym z sierpniowych bohaterów GPW, wyda nowy tytuł „Sniper Ghost Warrior Contracts”. Gra powstanie z wykorzystaniem silnika CryEngine i ma zostać wydana w przyszłym roku na platformach: PC, PS4, XboxOne.

źródło: stooq.com

W krótkim terminie kurs spółki już dwa razy nie poradził sobie z oporem na poziomie 1,70 zł. Teraz jest to najważniejsze wyzwanie dla popytu.

Biorąc  pod uwagę dynamikę ostatnich wzrostów (zwyżka cen akcji zaczęła się z poziomu około 90 groszy) wciąż możemy mówić o bardzo dużym sukcesie dla inwestorów. W tym tygodniu przedstawiciele spółki wezmą udział w niemieckich targach Gamescom 2018, co może być katalizatorem kolejnych informacji o realizowanych grach.
 

Krzysztof Moska w Polwaksie

Producent parafiny przemysłowej poinformował, że znany inwestor giełdowy – Krzysztof Moska ma prawie 6,7 proc. jego akcji. To spore zaskoczenie. Nie dziwi fakt, że inwestorzy zareagowali kupnem akcji Polwaksu. Na koniec dnia walory firmy wyceniono na 7,28 zł (wzrost o 8,6 proc.) przy ponad 3 mln zł obrotów. Kapitalizacja spółki wynosi 75 mln zł.

Ostatnio Polwax nie może się pochwalić dobrymi wynikami finansowymi. Pytanie: Czy są to kłopoty chwilowe i czy 2019 rok będzie już wyraźnie lepszy? Znając Krzysztofa Moskę – nowy akcjonariusz powinien niedługo przedstawić powody wspomnianej inwestycji i ewentualne synergie z firmami, w których posiada udziały (m.in. Lentex, Prymus, PlastBox).
 

Zapraszam na mojego Twittera

Na koniec chciałbym poinformować, że niedawno uruchomiłem konto na Twitterze, gdzie na bieżąco komentuję różne wydarzenia związane z rynkiem giełdowym. Gorąco zapraszam do śledzenia i dyskusji!
 

 Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

9 komentarzy

Dołącz do dyskusji