Kurs akcji KGHM Polska Miedź czeka na wybicie z trendu bocznego

Spółka planuje opublikować w najbliższym czasie pięcioletni plan finansowy

źródło: e-legnickie.pl

źródło: e-legnickie.pl

W ostatnim czasie sporo się dzieje w spółce KGHM. Niestety najświeższe doniesienia dotyczą sobotniego groźnego wypadku w Zakładzie Górniczym Rudna w Polkowicach (jeden górnik nie żyje, a sześciu jest rannych). W firmie trwa trzydniowa żałoba. To zawsze ogromny dramat ludzki, który my inwestorzy giełdowi czasem
bagatelizujemy…

KGHM uchwalił budżet na ten rok

Miedziowy gigant przedstawił inwestorom w czwartek po sesji główne założenia budżetu na rok bieżący (więcej). Ważną informację stanowi oczekiwany jednostkowy całkowity koszt produkcji miedzi z wsadów własnych, który ma wynieść 20 tys. zł za tonę. Inwestorzy dowiedzieli się też, że rzeczowe nakłady inwestycyjne przekroczą nieznacznie w tym okresie 2,5 mld zł. Dodatkowo pozostałe nakłady inwestycyjne mają wynieść blisko 1,5 mld zł.

W piątek papiery KGHM spadły na GPW o ponad 2 proc. Graczom nie spodobała się zapowiedź spółki związana z przeprowadzeniem testów na utratę wartości części aktywów zagranicznych. Testy te mają dotyczyć przedsięwzięcia Sierra Gorda SCM, aktywów Zagłębia Sudbury, w tym kopalni Morrison, McCreedy i projektu Victoria oraz kopalni Franke.

Notowania walorów spółki czekają na wyjście z impasu

Analizując wykres papierów firmy w średnim terminie widzimy kilkumiesięczny trend boczny. Trwa on od kwietnia zeszłego roku. W kolejnych miesiącach wahania cen akcji poruszają się w szerszym przedziale 82-97 zł.

źródło: stooq.com

źródło: stooq.com

Wybicie górą lub dołem z tego układu będzie dość wiarygodnym sygnałem dla przyszłej koniunktury na walorach KGHM.

Inwestorzy z mniejszym apetytem na ryzyko powinni więc poczekać na ostateczny wynik tego testu i dopiero wtedy ewentualnie reagować.

Warto też zwrócić uwagę na dość stonowane nastroje analityków, którzy bliżej przyglądają się spółce. Od kilkunastu już tygodni na rynek nie trafiła żadna rekomendacja „kupuj” dla papierów miedziowego giganta.

źrodło: infostrefa.com

źródło: infostrefa.com

Ważne ceny miedzi

Dla przyszłych wyników finansowych KGHM kluczowe są ceny miedzi. Im wyżej poziomu 6 500 USD za tonę tym lepiej.

źródło: bankier.pl

źródło: bankier.pl

Na razie jednak popyt musi sobie poradzić z psychologicznym poziomem 6 000 USD.

Myśląc o poprawie finansów grupy warto patrzeć na kurs walutowy USD/PLN (firmie z uwagi na duży eksport sprzyja słaby złoty). Inne ważne czynniki fundamentalne to m. in.: tempo rozwoju chińskiej gospodarki, dalsza restrukturyzacja zagranicznych aktywów spółki, ceny metali szlachetnych (głównie srebra) czy mniejszy od kwietnia podatek od kopalin. Należy również zwrócić uwagę na ostateczne zmiany cen energii elektrycznej i ich wpływ na koszty spółki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami KGHM na przełomie stycznia/lutego powinien opublikować pięcioletni plan finansowy, w którym znajdą się szczegółowe wartości nakładów inwestycyjnych i wysokość zysku EBITDA. Aktualna kapitalizacja spółki zbliża się do 18 mld zł. Popularny wskaźnik cena/zysk przekracza 20.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

3 komentarze

Dołącz do dyskusji