Magia zgody FDA działa na inwestorów giełdowych!

InfoSCAN, Braster, Airway Medix czy Mabion – w tym gronie giełdowych firm nasi inwestorzy upatrują przyszłych beneficjentów decyzji amerykańskiej Food and Drug Administration (FDA).

www.sott.net

Całkiem niedawno na popularnej, aczkolwiek zamkniętej, grupie „Inwestowanie w akcje” na Facebook’u pojawił się ciekawy wpis o niemieckiej firmie Humanoptics AG. Spółka otrzymała zgodę urzędu Food and Drug Administration (FDA) na wprowadzenie na amerykański rynek sztucznej tęczówki.

Po tych doniesieniach kurs Humanoptics AG wzrósł z poziomu 8 euro do ponad 60 euro. W późniejszych dniach rynek wyceniał akcję powyżej poziomu 30 euro.
 

humanoptics

źródło: Inwestowanie w akcje

spółka Humantoptics

źródło: Investing.com


W efekcie, również nasi krajowi inwestorzy rozpoczęli dyskusję na ten temat. Szybko na celownik wzięto rodzime spółki z GPW i NewConnect, które starają się lub także będą się starać o taką „zgodę” od FDA. Kto jest więc w tym perspektywicznym gronie? Wpisy inwestorów w kolejności chronologicznej:

  • InfoSCAN
  • Braster
  • Airway Medix
  • Mabion
  • GLG Pharma

Osobiście temat uważam za bardzo ciekawy i pokazujący, że i u nas na tym zjawisku będzie można uzyskać ponadprzeciętne stopy zwrotu. Myślę jednak, że zaraz po takiej decyzji regulatora nie grożą nam, aż tak spektakularne wzrosty rzędu 500-600 proc. Gdzie więc pozytywy?

Dobrym prognostykiem jest stosunkowo niska kapitalizacja tych spółek – wyraźnie poniżej 60 mln zł (wyjątkiem jest Mabion 1,5 mld zł kapitalizacji). Patrząc realnie, to pierwszym śmiałkiem może być InfoSCAN (producent innowacyjnego urządzenia oraz systemu telemedycznego do domowych badań bezdechu sennego), który takiej decyzji od FDA spodziewa się de facto w każdej chwili.

Jedno jest pewne – spora część inwestorów i spekulantów z warszawskiego parkietu będzie tego dnia uważnie obserwować „karnet” Infosia. A ewentualny sukces pierwszego – to szansa dla kolejnych spółek i ich akcjonariuszy na spełnienie amerykańskiego snu.

Na koniec jeszcze informacja edukacyjna. Giełdowych stron (fanpage’ów) na Facebooku jest całkiem sporo. Ja osobiście polecam dwie zamknięte grupy:

  • Inwestowanie w akcje (ponad 6,1 tys Inwestorów)
  • Zyskowna strona akcji (ponad 10 tys Czytelników)

Sporo inwestorów, duża interakcja i merytoryczne dyskusje (trochę na zachętę) to niewątpliwe atuty obu tych stron. Nie dziwi więc fakt, że liczba ich uczestników systematycznie rośnie.
 Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

Dołącz do dyskusji