Pieniądze z PPK coraz bliżej GPW

Grupa firm, których akcje podrożały o ponad 50 proc. w ciągu ostatnich kilku dni jest całkiem spora

źródło: bbc.com

Ostatnie dni na światowych giełdach przyniosły sporą huśtawkę nastrojów. Cieszą na pewno dobre doniesienia z argentyńskiego szczytu G20 i rozejm jaki nastąpił w napiętej relacji handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. I choć odwilż może być krótkoterminowa (ustalono 90 dni na dodatkowe negocjacje), to jednak trzeba docenić dobre wieści z Buenos Aires.

Farm 51, Krezus i CD Projekt w centrum uwagi

Listopad na warszawskim parkiecie za nami i trzeba przyznać, że wzrost indeksu WIG20 o ponad 6 proc. robi wrażenie. Pamiętajmy jednak, że dla większości drobnych inwestorów bardziej miarodajny jest chociażby indeks sWIG80, grupujący mniejszych emitentów, który zakończył miesiąc na delikatnym minusie. W całorocznym obrazie tego segmentu diametralnie nic się nie zmieniło. To nie był łatwy rok dla większości z nas.

źródło: stooq.com

Pewnym interesującym zestawieniem jest również ranking najpopularniejszych spółek na forum portalu Bankier.pl. TOP5 tego zestawienia za listopad nie jest przypadkowe i chyba dobrze odnosi barometr nastrojów z minionego miesiąca.

źródło: stooq.com

Kapitał spekulacyjny aktywny w końcówce roku

Aktualnie inwestorzy próbują w ostatnich tygodniach tego roku poprawić całoroczne wyniki i w wielu przypadkach zmniejszyć straty. Dobrze to pokazują stopy zwrotu za ostatnie 10 sesji, gdzie bardziej ryzykowne inwestycje mają swoje przysłowiowe pięć minut.

Trudno wyrokować jak długo ten apetyt na ryzyko jeszcze potrwa, ale widać dobrze, że spekulanci mają się całkiem dobrze w ostatnich dniach.

źródło: stooq.com

Quo vadis PPK

W coraz większej liczbie analiz pojawia się wpływ Pracowniczych Planów Kapitałowych na przyszłą koniunkturę na GPW. Już w 2019 roku w grę wchodziłoby kilka miliardów złotych dodatkowego kapitału (w kolejnych latach nawet kilkanaście miliardów złotych). Odpowiednia ustawa, którą podpisał już prezydent, wchodzi w życie od 1 stycznia przyszłego roku (z zachowaniem półrocznego vacatio legis). Sprawa nie jest błaha bo dotyczy docelowo blisko 12 mln pracowników.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na niedawnej konferencji przyznał, że sukcesem będzie jeśli w programie PPK pozostanie ostatecznie 50-60 proc. uprawnionych.

Tymczasem wielu inwestorów i przedsiębiorców obawia się o efektywność oraz bezpieczeństwo przyszłych inwestycji za pośrednictwem PPK. Tutaj wciąż jest sporo pracy do zrobienia…Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

4 komentarze

Dołącz do dyskusji