R22 konsekwentnie rozbudowuje grupę kapitałową

Sukcesy akwizycyjne w kraju i za granicą oraz plany wyraźnego wzrostu wyników finansowych to duże atuty spółki R22.

źródło: hostname.cl

Przełom sierpnia i września to dobry moment, aby przyjrzeć się nowym potencjalnym inwestycjom na GPW. Z jednej strony, wiemy coraz więcej o kondycji finansowej poszczególnych spółek po I półroczu. Sezon wynikowy trwa w najlepsze. Z drugiej strony – bliskość kolejnego roku powoduje, że więcej się słyszy o nowych wyzwaniach i planach dla poszczególnych spółek na następne kwartały. Gdzie więc szukać potencjalnych „perełek”?
 
Ciekawym sektorem do inwestowania powinny być firmy związane z nowoczesnymi technologiami. Do tego grona należy m.in. zeszłoroczny debiutant – spółka R22. Poznańska firma działa w trzech obszarach: hosting i domeny, omnichannel communication i telekomunikacja. Grupa koncentruje się na skalowalnych usługach oferowanych w modelu abonamentowym oraz SaaS (ang. Software as a Service). R22 zadebiutowało na GPW w grudniu 2017 roku, pozyskując z oferty ok. 60 mln zł (papiery sprzedawano po 17,50 zł).
 

źródło: spółka

Przejęcia w kraju i w Rumunii

Kilka dni temu giełdowy emitent poinformował o kolejnych dwóch przejęciach. Zależna od R22 – firma H88 Hosting kupiła w Rumunii 99,9 proc. udziałów w spółce Gazduire Web za 1,1 mln euro. Przejmowany podmiot to jeden z wiodących lokalnych graczy (szóste miejsce na rynku), oferujący usługi hostingowe, rejestracji i utrzymywania domen oraz serwerów. Tym samym polska grupa zrealizowała pierwszy krok w ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu.
 
Dodatkowo spółka R22 ustaliła warunki przejęcia dwóch kolejnych spółek rumuńskich z tej branży (druga i czwarta firma pod względem wielkości). Wspomniane powyżej trzy firmy odnotowały w ubiegłym roku łącznie 3 mln euro sprzedaży. Realizowane akwizycje pozwolą zająć pozycję lidera w branży hostingu i domen na tamtejszym rynku – z udziałem ponad 15 proc. (blisko 30 tyś klientów i ponad 50 tyś domen).
 

źródło: spółka

R22 docelowo chce zwiększyć udział w rumuńskim rynku do 30 proc. Przejmowane firmy są rentowne, wolne od długu i charakteryzują się podobną rentownością co zależny podmiot H88 w Polsce.

 
Vercom również zależna spółka od R22, która odpowiada za komunikację wielokanałową (m.in. wysyłka wiadomości mobilnych i emaili) również nie próżnuje w temacie akwizycji. Kilka dni temu kupiła 23 proc. udziałów w producencie oprogramowania i aplikacji Appchance za 1,15 mln zł., a docelowy udział w tej firmie może wzrosnąć do 64 proc. Appchance miał w ubiegłym roku 2,6 mln zł przychodów. W kolejnych latach sprzedaż powinna dalej skokowo rosnąć. 

Ambicją obu podmiotów jest stworzenie nowego produktu z wykorzystaniem technologii mobilnych i rozwiązań BOT-owych.

 

źródło: spółka

Na celowniku Vercom znajduje się jeszcze jedna bądź dwie inne nowe firmy, które w tym roku też mogą zostać kupione. Zapowiadane akwizycje mają jeszcze bardziej wspomóc sprzedaż zależnej spółki na rynki zagraniczne.
 

R22 trzecim graczem hostingu w kraju

R22, poprzez zależny H88, obsługuje aktualnie ponad 140 tys. klientów hostingowych i 260 tys. domen. To daje trzecią pozycję na krajowym rynku (wyżej jest tylko home.pl i nazwa.pl). Tak dużą skalę działania udało się zrealizować dzięki m.in. 11 akwizycjom.

Strategicznym cel R22 to osiągnięcie wiodącej pozycji w hostingu w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez obsługę m.in. 500 tys. płacących klientów do końca roku 2020.

Aktualna kapitalizacja firmy przekracza 275 mln zł. Jednocześnie analitycy Haitong Bank wciąż podtrzymują rekomendację „kupuj” dla walorów R22 i wyceniają jeden papier na 23,8 zł (poprzednio 27,3 zł). W ich opinii – giełdowa grupa wypracuje w roku obrotowym 2017/2018 zakończonym na koniec czerwca 8,4 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej i ponad 110 mln zł sprzedaży. W kolejnym roku zarobek ma się podwoić do 16,7 mln zł, a przychody powinny przekroczyć 150 mln zł.
 

Inwestorzy czekają na przebicie historycznych szczytów

Wczoraj akcje spółki wyceniono na zamknięciu notowań na 19,46 zł. Okolice długoterminowego wsparcia można wyznaczyć na poziomie 17,50 zł. Inwestorzy liczą jednak, że walory R22 w końcu rozpoczną wyraźny marsz w górę. Potwierdzeniem takiego scenariusza byłoby przełamanie pierwszej przeszkody w okolicy 20,80 zł i głównego oporu na poziomie 22,70 zł. Pomóc w tym mogą kolejne przejęcia i informacje o wypracowywanych synergiach kosztowych.

źródło: stooq.com

Czynniki wpływające na atrakcyjność spółki:

 • budowa wiodącego gracza w obszarze hostingu w Europie Środkowej i Wschodniej
 • skokowa poprawa wyników finansowych w kolejnych latach
 • grupa może być kiedyś atrakcyjnym celem do przejęcia przez zagranicznego inwestora – podobnie jak kupiony w 2015 roku Home.pl za 640 mln zł
 • duże niedowartościowanie względem innych branżowych firm z Europy Zachodniej
 • Haitong Bank w rekomendacji wycenia walory R22 powyżej kursu giełdowego
 • brak planów emisji akcji
 • nowe przepisy w Rumunii, odejście od modelu sprzedaży wieczystej domen
 • zapowiedź wypłacania dywidendy już z tegorocznego zysku
 • perspektywiczny segment omnichannel communication realizowany przez Vercom  Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
   

 • 4 komentarze

  Dołącz do dyskusji