Ostatni piątek listopada już od dawna kojarzy się ze świętem konsumpcji. W tym właśnie dniu, zwanym potocznie „Black Friday”, różni sprzedawcy prześcigają się w ofertach promocyjnych. Im wyższy rabat tym lepiej. To on decyduje o szansach na udany handel.
Kilka spektakularnych porażek inwestycyjnych
Obserwując te wydarzenia z boku oraz z dystansem, aż się prosi o różne giełdowe analogie. Nie trudno przecież sprawdzić, które papiery na GPW w tym roku potaniały najmocniej.
Czas sprawdzić co nasz rynek proponuje na #BlackFriday w oparciu o tegoroczne stopy zwrotu (YTD). Poniżej 15-stu "bohaterów", którzy szczególnie uszczuplili portfele inwestorów…🤷♂️🤷♂️ #aleurwał #inwestowanie pic.twitter.com/bzGwdeHveu
— Piotr Gośliński (@GoslinskiPiotr) November 29, 2019
Co to oznacza dla inwestorów, którzy obecnie nie są akcjonariuszami w/w spółek? Właściwie nic poza faktem, że ceny tych akcji mogą równie dobrze dalej tracić na wartości. Zdecydowana większość z nich „ma swoje problemy”, które są dyskontowane od pewnego czasu przez rynek. Szybka zmiana tej sytuacji nie jest łatwa, gdyż na horyzoncie widać już Święta i koniec roku.
Reasumując: Stare giełdowe przysłowie, o którym warto pamiętać, mówi że „nie kupuje się spadających noży, jeśli chcemy mieć spokojny sen”.
Koniec roku to również okazja, aby pomyśleć o wysokości należnego podatku. Aby oszacować i dobrze zoptymalizować giełdowy podatek, warto zapoznać się z poniższym opracowaniem.
Tegoroczni bohaterowie
Zwróćmy jeszcze uwagę na stopy zwrotu głównych indeksów. Póki co solidarnie kształtują się one na minusie (za wyjątkiem sWIG80).
Nie brakuje jednak pozytywów. Niektóre stopy zwrotu robią bowiem duże wrażenie na inwestorach. Wystarczy popatrzeć na wykresy spółek takich jak: Unimot, Votum, CD Projekt, Sunex, Eko Export, TSGames, Data Walk czy Neuca. Oby więcej takich przykładów w kolejnych miesiącach.
Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
3 komentarze