Scope Fluidics – relacja i wrażenia z walnego zgromadzenia akcjonariuszy

Całkiem udana sprzedaż technologii PCR|ONE pozytywnie przekłada się na pozycję negocjacyjną, kontakty biznesowe czy wizerunek Emitenta

źródło: spółka

 
Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy relację z wczorajszego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Scope Fluidics. Nie będzie to typowa analiza spółki, a bardziej subiektywne wrażenia po tym wydarzeniu. Był to ważny dzień dla wielu akcjonariuszy tej firmy, oficjalnie podsumowujący udany miniony rok.

W siedzibie Scope Fluidics zjawiło się całkiem liczne grono inwestorów, zarząd otrzymał jednogłośnie absolutorium wraz z oklaskami oraz zatwierdził zapowiedzianą wcześniej wypłatę bardzo dużej dywidendy.
 

Co ciekawego można było usłyszeć wczoraj podczas spotkania z zarządem?

 

  • Z pewnością wielu inwestorów wybrało się na to spotkanie, aby usłyszeć coś więcej na temat drugiego flagowego projektu spółki jakim jest system BacterOMIC. Interesująca mogła być tu zwłaszcza odpowiedź na pytanie czy sprzedaż tego projektu może przynieść porównywalne lub większe przychody co zbycie pierwszego systemu – PCR|ONE (co najmniej 100 mln USD)?
     
    Na tak postawione pytanie nie otrzymaliśmy jednak wprost odpowiedzi. Zarząd podkreśla, że chce maksymalizować wartość projektu BacterOMIC, że ma na to pomysł, posiada odpowiednie kontakty biznesowe, czy może pochwalić się dobrze dobraną kadrą. Można było zauważyć dużą determinację na powtórzenie sukcesu, kiedy o tym mówili. Pozostaje więc wiara w kompetencje zarządu i jego plan, który dotychczas w długim terminie nie zawiódł nas inwestorów;
  •  

     

  • Z opublikowanej niedawno strategii wynika, że system ten powinien być sprzedany najpóźniej do roku 2028. Przedstawiciele spółki dają jednak wyraźne sygnały, że nie chcą z tym tak długo czekać. W ich opinii BacterOMIC jest już mocno zaawansowany, niebawem ruszy jego program early access. Nie precyzują jednak dokładnej daty „exit’u”.
     
    Reasumując różne wątki – w tym aspekt przyszłej pracy doradcy transakcyjnego, czas na niezbędne zgody korporacyjne drugiej strony itp. zakładam, że mówimy prawdopodobnie najwcześniej o 2 połowie przyszłego roku jeśli chodzi o sprzedaż tej technologii. Niewykluczone jednak, że firmie opłacać się będzie jeszcze dłużej poczekać z finalizacją takiej transakcji, aby możliwe jak najbardziej zmaksymalizować przyszłe dochody ze sprzedaży spółki córki;
  •  

     

  • Kamienie milowe od Bio Rad z tytułu sprzedaży PCR|ONE – chodzi tutaj o potencjalnie dużą kwotę do 70 mln USD. Przedstawiciele zarządu przyznali, że w tym temacie Scope Fluidics może być tylko beneficjentem, gdyż nie ponosi już żadnych wydatków z tym związanych. Z uwagi na podpisane zobowiązania z kupującym nie mogą podawać bardziej szczegółowych informacji o ewentualnym harmonogramie kolejnych spłat do Emitenta;
  •  

  • Scope Fluidics planuje do końca 2025 roku posiadać w portfolio co najmniej pięć nowych projektów, w tym co najmniej dwa w formie spółek celowych. Pomóc w tym ma stworzenie wewnętrznej organizacji Scope Discovery, odpowiedzialnej za selekcję i rozwój nowych projektów. Dodatkowo po udanej sprzedaży projektu PCR|ONE spółka dostrzega zainteresowanie i chęć ewentualnej współpracy ze strony innych naukowców/przedsiębiorców (podobno sami się zgłaszają) przy nowych projektach. Sukces jak widać przyciąga i pomaga w prowadzeniu biznesu…
  •  

  • Zarząd zapowiedział, że inwestorzy mogą spodziewać się w najbliższych miesiącach nowych informacji ze spółki – zwłaszcza w obszarze technologii BacterOMIC (o dalszym postępie prac) i o rozwoju platformy Scope Discovery z prawdopodobnym powrotem prac nad wstrzymaną kiedyś III technologią. Tak więc potencjalne ryzyko dłuższej ciszy komunikacyjnej raczej w tym przypadku nie zagraża.

 

Podsumowanie:

 
Scope Fuidics jest już dziś rozpoznawalnym podmiotem w branży life science i dlatego nie można wykluczyć, że właściwie z dnia na dzień może tutaj pojawić się atrakcyjna oferta od inwestora na zakup systemu BacterOMIC w bardzo różnej konfiguracji. Zarząd spółki jest dość konserwatywny w komunikacji, ale zarazem ma na rynku opinie bardzo skutecznego.
 
Z pewnością wcześniejsza transakcja sprzedaży technologii PCR|ONE dała spółce niezbędne doświadczenie, które będzie jeszcze procentować w przyszłości. W krótkim terminie – ciekawy może być poziom kurs giełdowego spółki, po odcięciu prawa do dywidendy (dzień dywidendy to 27 marca). Aktualna pozostaje również opinia, że akcje Scope Fluidics to optymalna inwestycja zwłaszcza dla cierpliwych inwestorów.
 


 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: Giełdowe okazje – GPW / NewConnect.

Obserwuj nas również na Instagramie: https://www.instagram.com/toppicks.pl/



Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji