Spółki gamingowe ostoją rynku NewConnect

Bycie giełdowym producentem gier komputerowych przyciąga zainteresowanie mediów i inwestorów. Obecnie trudno sobie wyobrazić rynek NC bez reprezentantów tej branży

źródło: biznes.onet.pl

„Mała giełda” jak potocznie mówi się o rynku NewConnect ma już 11 lat. Pierwsza sesja odbyła się tam 30 sierpnia 2007 roku. Potem bywało różnie…

Bessa na indeksie NCIndex

Początki były jednak dobre. Rosło zainteresowanie tym rynkiem i wzrastała liczba debiutantów. Z czasem jednak zbyt szeroko otwarto „wrota NC” i również wątpliwej jakości debiutanci pojawiali się na parkiecie. W wielu przypadkach doszło do karygodnych występków i prestiż rynku mocno ucierpiał. Całą sytuację dobrze oddaje długoterminowy wykres indeksu NCIndex.

źródło: stooq.com

Niestety od 2011 roku widać na nim długoterminowy trend spadkowy, który jeszcze niebezpiecznie przyspieszył w ostatnich dwóch latach.

Aktualnie na rynku NewConnect jest notowanych 390 spółek o łącznej kapitalizacji blisko 7,6 mld zł.

Producenci gier komputerowych szansą na lepsze jutro

W handlu od dłuższego czasu uwaga inwestorów skupia się raptem na kilkunastu spółkach. Poziom 100 tys. zł obrotów na sesję – rzadko kiedy przekracza więcej niż 10 firm. Tak wczoraj wyglądała pierwsza dziesiątka emitentów pod względem największych obrotów (ostatnia kolumna).

źródło: biznes.interia.pl/gieldy/newconnect

Warto dodać, że na całym rynku NC wartość handlu akcjami wyniosła w środę prawie 4,4 mln zł. To tylko trochę więcej niż 1 mln euro…

Największa w tym zasługa spółki: The Farm 51 Group, która od dłuższego czasu jest najpłynniejszą firmą na „małej giełdzie”. Jutro gliwickie studio ma premierę długo wyczekiwanej gry – World War 3 (WW3). To wydarzenie ważne nie tylko dla spółki, ale również innych mniejszych podmiotów z branży gier komputerowych i mobilnych. Ewentualny sukces tytułu WW3 może dać wyraźny pozytywny impuls dla sektora gamingowego z NC. W czołówce producentów gier – z listy najczęściej handlowanych spółek – warto wymienić także: Varsav Game Studios, Ultimate Games, Bloober Team, Cherrypick Games i Creativeforge Games.

Kto jeszcze? W zestawieniu znaleźć możemy również: Cloud Technologies (przetwarza w chmurze duże zbiory danych), InfoSCAN (podmiot z branży telemedycyny do diagnostyki bezdechu sennego) oraz Present24 (groszowa spółka, prowadząca sklepy internetowe z produktami z grawerem).

Jak widać, rynek NewConnect wciąż ewoluuje i przy selektywnym podejściu do inwestowania (słowo klucz) może być miejscem, gdzie znajdziemy ciekawe inwestycje.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

7 komentarzy

Dołącz do dyskusji