Trudny okres dla inwestorów

Akcje spółek Artifex Mundi, Benefit Systems, Boryszew czy TIM zachowują się bardzo dobrze na relatywnie słabym rynku

źródło: www.marketplace.org/

 
Ostatnie sesje na giełdowych parkietach nie są łatwe dla inwestorów. Wrócił strach, duża zmienność notowań i powszechna obawa o kondycję sektora bankowego na całym świecie. Każdego dnia możemy przeczytać liczne artykuły o kłopotach amerykańskich banków, ostatnich działaniach Rezerwy Federalnej, dylematach pozostałych banków centralnych czy planach ratowania szwajcarskiego banku Credit Suisse.
 
Odbija się to również na naszych krajowych indeksach giełdowych. Dla przykładu WIG20 w ciągu ostatnich 10 sesji stracił na wartości 10 %. Nieco lepiej radził sobie indeks szerokiego rynku WIG, który spadł w tym czasie o ponad 7,8 %. Jaki z tego może być wniosek dla inwestorów? W takich trudnych momentach rynkowych warto szczególnie obserwować akcje spółek, które zachowują się relatywnie mocno na tle indeksów. Cześć inwestorów kupuje akcje tych firm, docenia tzw. ich siłę licząc, że skoro dobrze one sobie radzą w trudnych czasach – to tym bardziej mogą być docenione przy poprawie koniunktury.
 

źródło: stooq.pl

Podążając tym tropem możemy zauważyć, że u nas na głównym rynku GPW mocne są akcje spółek: Artifex Mundi (+ 29,9 %), Benefit Systems (+ 29 %), Boryszew (+ 21 %), TIM (+ 17 %) czy Miraculum (+ 16 %). Dla równowagi, w ostatnich dniach, najwięcej można było stracić na papierach GreenX Metals Limited, Captor Therapeutics i ZE PAK. W krótkim terminie dla rynków bardzo ważna będzie decyzja Fed, który w środę ma podwyższyć stopy procentowe. Bieżący konsensus zakłada, że wzrosną one o 25 punktów bazowych.
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: Giełdowe okazje – GPW / NewConnect.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji