Wezwanie na Prime Car Management

Inwestorzy liczą, że propozycja PKO Leasing nie jest ostateczna. Zamknięcie kursu powyżej ceny 11,38 zł dobrze o tym świadczy

źródło: istockphoto.com

Tematyka wezwań na akcje to temat, który już kilka razy opisywaliśmy na praktycznych przykładach z warszawskiego parkietu. Ostatni wpis był w lipcu (Colian Holding, MCI Capital i Polenergia), a wcześniej w maju o spółce Tarczyński.

PKO Leasing w natarciu

W środę po sesji PKO Leasing poinformowało, że chce skupić wszystkie walory Prime Car Management (PCM) płacąc 11,38 zł za papier. Ta cena zawierała ponad 30 proc. premię wobec kursu na giełdzie, który wyniósł na koniec dnia 8,72 zł. Formalnie zapisy na akcje potrwają od 3 stycznia do 15 lutego 2019 r. Reakcję inwestorów poznaliśmy wczoraj. Kurs PCM zakończył notowania na poziomie 12,10 zł. Obroty akcjami przekroczyły 2,8 mln zł.

źródło: aplikacja NOL3

Fundusze mogą wywierać presję na zmianę ceny

Firma zajmująca się leasingiem i zarządzaniem flotami pojazdów ma dość rozproszony akcjonariat zdominowany przez krajowe instytucje finansowe. To akurat jest ważny fakt dla pozostałych inwestorów.

źródło: spółka

Z jednej strony, fundusze szukają wyjścia z inwestycji biorąc pod uwagę dość ciężkie otoczenie rynkowe.

Jednak, wielu obserwatorów liczy na ostrą licytację i targi, a może nawet dwukrotną zmianę ceny z wezwania.

O tym, że jest to możliwe pisałem przy okazji spółki Tarczyński. Pokazała to zresztą wczorajsza sesja, kiedy inwestorzy wyraźnie podbili cenę walorów powyżej 11,38 zł. Warto przypomnieć, że rok temu za papiery PCM płacono ponad 25 zł. W 2014 roku w ofercie publicznej walory spółki sprzedawano po 44 zł.

źródło: stooq.com

Wyniki finansowe PCM w dół

Prime Car Management po trzech kwartałach wypracował 9,1 mln zł zysku netto przy prawie 517 mln zł sprzedaży. Rok wcześniej w analogicznym okresie było to: 30 mln zł i 446 mln zł. Ostatnią rekomendację analityczną na temat firmy opublikował Dom Maklerski mBanku, który w czerwcu wycenił jedną akcję na 15,54 zł. Z kolei Łukasz Jańczak z Ipopema Securities ocenia, że przedstawiona cena w wezwaniu jest znacznie poniżej wewnętrznej wartości firmy. Kapitalizacja PCM aktualnie wynosi 144 mln zł. Popularny wskaźnik cena do wartości księgowej (C/WK) to 0,32. Różne scenariusze na przyszłość kreślą też forumowicze z portalu bankier.pl

źródło: bankier.pl

Reasumując TFI i OFE muszą zmobilizować się w negocjacjach, a wtedy ich pozycja do rozmów z PKO Leasing znacznie wzrośnie. W takim scenariuszu podwyższenie ceny z wezwania wydaje się bardzo prawdopodobne…



Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

6 komentarzy

Dołącz do dyskusji