Duży transfer gotówki do akcjonariuszy Getin Holding jeszcze w grudniu

Spółka zamierza wypłacić 1 zł za każdą posiadaną akcję

źródło: spółka

 
Dziś przyjrzymy się bliżej spółce Getin Holding – może być o niej głośno podczas najbliższych sesji. Firma kontrolowana przez Leszka Czarneckiego (posiadającego łącznie blisko 45% jej kapitału), była kiedyś dużym giełdowym holdingiem finansowym. Akcjami spółki handlowano nawet w ramach indeksu WIG20. W ostatnich latach holding skupił się jednak na zmniejszaniu skali działania i zbywaniu poszczególnych aktywów.
 

źródło: stooq.pl

9 grudzień – ważna data dla inwestorów

 
W krótkim terminie akcjonariusze spółki czekają na wypłatę sporych środków (ponad 189 mln zł) z tytułu obniżenia kapitału zakładowego. Prawo do nich będą mieć inwestorzy posiadający walory holdingu 9 grudnia tj. w najbliższy piątek. Jeszcze w starym roku (30 grudnia) spółka planuje wypłacić im 1 zł na akcję. To całkiem dużo zwłaszcza wobec bieżących notowań walorów spółki. Dla porównania na zamknięciu poniedziałkowej sesji za papiery Getinu płacono 1,318 zł.
 

W posiadaniu spółki pozostanie wciąż realny majątek

 
Wiele wskazuje na to, że Getin Holding po wypłacie gotówki dla akcjonariuszy nie będzie tzw. „wydmuszką”. Firma wciąż posiadać będzie udziały w spółce Idea Bank Ukraina, która mimo wojennej zawieruchy prowadzi biznes bankowy na Ukrainie. Holding wciąż podtrzymuje plany sprzedaży Idea Bank Ukraina w przyszłości, gdy sytuacja geopolityczna się unormuje. Poczynione przez Emitenta odpisy powodują, że rynek w dużej mierze zdyskontował już kłopoty banku. Tymczasem spółka córka liczy na pozytywny scenariusz: „Getin Holding: Idea Bank Ukraina wróci do przedwojennego poziomu kredytów do końca 2023”.
 

źródło: spółka

Warto zwrócić uwagę, że na kontach spółki na koniec 3 kwartału 2022 wciąż jest prawie 340 mln zł, co oznacza, że nawet po grudniowej wypłacie środków dla akcjonariuszy Getin Holding wciąż będzie posiadał płynne środki. Dodatkowo Emitent posiadał ponad 60 mln zł należności z tytułu zbycia spółek zależnych. Na koniec września spółka nie miała zobowiązań kredytowych.
 

Potencjalnie ciekawy cel dla spekulantów

 
Niewykluczone, że akcjami Getin Holding zainteresuje się również kapitał spekulacyjny. Inwestorzy już dziś liczą i szacują jaka będzie cena odniesienia po wypłacie środków. Spółka na pewno będzie podatna na spore wahania ceny – co mogą właśnie wykorzystać spekulanci.
 
Pojawiają się głosy, że wspomniana operacja może być również atrakcyjna ze względów podatkowych, gdyż pozwoli wykazać stratę na sprzedaży akcji już po otrzymaniu środków z tytułu obniżenia kapitału zakładowego. Co ciekawe, o Getin Holding mówi się mało na popularnych grupach dyskusyjnych. To również potencjalnie dobry znak, że „temat” nie jest w pełni zdyskontowany przez rynek. Będziemy na pewno przyglądać się temu Emitentowi w grudniu…
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: Giełdowe okazje – GPW / NewConnect.
 
Obserwuj nas również na Instagramie: https://www.instagram.com/toppicks.pl/Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji