Braster, Grodno, Ursus, Harper: gwałtowne odreagowanie spadków

Spekulanci mają teraz na GPW swoje pięć minut na wesołe harce. Nie marnują czasu patrząc na notowania wybranych papierów

źródło: oaktree-online.com

Bieżąca koniunktura inwestorów nie rozpieszcza. Szeroki rynek wciąż czeka na wyraźny impuls do wyrwania się z długiego okresu słabości. Nie pomaga w tym trwający okres publikacji wyników finansowych za III kwartał, który nie wniósł dotychczas specjalnie nowego spojrzenia na emitentów. Mało kto wierzy również w tegoroczny „rajd świętego Mikołaja” – w naszej sondzie przeważa pesymizm jeśli chodzi o ten temat.
 

Nowy zestaw „grzanek” w modzie

Jesiennej nudy nie ma za to w segmencie wybranych małych spółek, których notowania spadały od dłuższego czasu. W ostatnich dniach widać szaloną hossę na kilku z nich – wzrosty są imponujące na wykresach notowań Brastera, Grodna, Ursusa czy Harper Hygienics.

źródło: stooq.com

źródło: NOL3

Trochę zaskakuje akurat ten wybór spółek, ale jak mawiają doświadczeni gracze: „Z rynkiem się nie dyskutuje”.

Na marginesie rynek popularnych „grzanek” jeszcze raz pokazał, że nie znosi próżni i potrafi sobie poradzić bez takich firm jak np.: Krezus, Primetech (d. Kopex) czy w mniejszym stopniu Farm 51 i Trakcja PRKiI.

Fundamenty nie zawsze są najważniejsze

Analizując zasadność tak wyraźnych wzrostów warto zwrócić uwagę na ostatnie komunikaty wspomnianych emitentów:

 • Braster podpisał z chińską firmą Kontrue (Shenzhen) Technology umowę dotyczącą wprowadzania systemu Braster oraz Braster Pro na rynek chiński. Dodatkowo prezes spółki Marcin Halicki kupił z rynku 30 tys. akcji spółki (po średniej cenie 1,27 zł). Z drugiej strony, sytuacja finansowa firmy jest wciąż bardzo ciężka. Dodatkowo Braster planuje emisję do ok. 23 mln akcji serii K bez prawa poboru. Wczoraj o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji poinformował fundusz Aviva OFE
 •  

 • Grodno tutaj pomogło opublikowanie szacunkowych wyników półrocznych za rok obrotowy 2018/2019. Spółka pochwaliła się wzrostami na każdym z kluczowych poziomów (przychody, zysk EBITDA, operacyjny i netto). Ten ostatni wzrósł o 17 proc., do 1,84 mln zł. Dla porównania bieżąca kapitalizacja wynosi 64 mln zł. W ostatnich tygodniach notowaniom spółki nie pomagał fakt, że dużym akcjonariuszem spółki jest fundusz Trigon TFI, który ma swoje problemy po aferze GetBack. Jednocześnie Grodno myśli poważnie o przejęciu rentownej sieci hurtowni elektrotechnicznych Magma
 •  

 • Ursus – inwestorzy mogli jedynie docenić informację o otrzymaniu wstępnych propozycji ugodowych w sprawie spłaty kredytu na rzecz PKO BP. Inne komunikaty były już raczej typowo negatywne (spadek rejestracji nowych ciągników, kiepskie szacunkowe wyniki finansowe czy planowane wycofanie akcji spółki z indeksu sWIG80)
 •  

 • Harper Hygienics w ostatnich dniach nie publikował żadnych komunikatówPowyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

8 komentarzy

 1. Brasterowiec - 27 listopada 2018 09:23

  Braster to dopiero się rozkręca chłopie. Chiny na horyzoncie.

  Odpowiedz
 2. Denis - 27 listopada 2018 09:46

  Będzie coś z tego Orbisu? Jak oceniasz wezwanie?

  Odpowiedz
  • Piotr Gośliński - 27 listopada 2018 22:31

   Popyt nie bał się dziś kupować powyżej ceny z wezwania (87 zł). To raczej dobry znak. Teraz reszta zależy od konsekwencji funduszy.

   Odpowiedz
 3. green - 27 listopada 2018 11:08

  No to mamy korektę na Brasterze. Pytanie jak głęboką?

  Odpowiedz
 4. Zytoo - 27 listopada 2018 12:55

  Podstawa to spółki dywidendowe reszta to gnioty

  Odpowiedz
 5. CDRman - 27 listopada 2018 17:14

  Ruszy CDR w górę i inne duże z gamingu to się zazieleni mocniej na rynku

  Odpowiedz
  • Piotr Gośliński - 27 listopada 2018 22:33

   Lider segmentu gier wciąż słaby. Lepiej niech zarząd CDR rzuci jakiegoś newsa pod choinkę 😉

   Odpowiedz
 6. ShortJohn - 28 listopada 2018 12:52

  PrimeTech się wybudza teraz do gry

  Odpowiedz

Dołącz do dyskusji