Braster, Grodno, Ursus, Harper: gwałtowne odreagowanie spadków

Spekulanci mają teraz na GPW swoje pięć minut na wesołe harce. Nie marnują czasu patrząc na notowania wybranych papierów

źródło: oaktree-online.com

Bieżąca koniunktura inwestorów nie rozpieszcza. Szeroki rynek wciąż czeka na wyraźny impuls do wyrwania się z długiego okresu słabości. Nie pomaga w tym trwający okres publikacji wyników finansowych za III kwartał, który nie wniósł dotychczas specjalnie nowego spojrzenia na emitentów. Mało kto wierzy również w tegoroczny „rajd świętego Mikołaja” – w naszej sondzie przeważa pesymizm jeśli chodzi o ten temat.
 

Nowy zestaw „grzanek” w modzie

Jesiennej nudy nie ma za to w segmencie wybranych małych spółek, których notowania spadały od dłuższego czasu. W ostatnich dniach widać szaloną hossę na kilku z nich – wzrosty są imponujące na wykresach notowań Brastera, Grodna, Ursusa czy Harper Hygienics.

źródło: stooq.com

źródło: NOL3

Trochę zaskakuje akurat ten wybór spółek, ale jak mawiają doświadczeni gracze: „Z rynkiem się nie dyskutuje”.

Na marginesie rynek popularnych „grzanek” jeszcze raz pokazał, że nie znosi próżni i potrafi sobie poradzić bez takich firm jak np.: Krezus, Primetech (d. Kopex) czy w mniejszym stopniu Farm 51 i Trakcja PRKiI.

Fundamenty nie zawsze są najważniejsze

Analizując zasadność tak wyraźnych wzrostów warto zwrócić uwagę na ostatnie komunikaty wspomnianych emitentów:

  • Braster podpisał z chińską firmą Kontrue (Shenzhen) Technology umowę dotyczącą wprowadzania systemu Braster oraz Braster Pro na rynek chiński. Dodatkowo prezes spółki Marcin Halicki kupił z rynku 30 tys. akcji spółki (po średniej cenie 1,27 zł). Z drugiej strony, sytuacja finansowa firmy jest wciąż bardzo ciężka. Dodatkowo Braster planuje emisję do ok. 23 mln akcji serii K bez prawa poboru. Wczoraj o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji poinformował fundusz Aviva OFE
  •  

  • Grodno tutaj pomogło opublikowanie szacunkowych wyników półrocznych za rok obrotowy 2018/2019. Spółka pochwaliła się wzrostami na każdym z kluczowych poziomów (przychody, zysk EBITDA, operacyjny i netto). Ten ostatni wzrósł o 17 proc., do 1,84 mln zł. Dla porównania bieżąca kapitalizacja wynosi 64 mln zł. W ostatnich tygodniach notowaniom spółki nie pomagał fakt, że dużym akcjonariuszem spółki jest fundusz Trigon TFI, który ma swoje problemy po aferze GetBack. Jednocześnie Grodno myśli poważnie o przejęciu rentownej sieci hurtowni elektrotechnicznych Magma
  •  

  • Ursus – inwestorzy mogli jedynie docenić informację o otrzymaniu wstępnych propozycji ugodowych w sprawie spłaty kredytu na rzecz PKO BP. Inne komunikaty były już raczej typowo negatywne (spadek rejestracji nowych ciągników, kiepskie szacunkowe wyniki finansowe czy planowane wycofanie akcji spółki z indeksu sWIG80)
  •  

  • Harper Hygienics w ostatnich dniach nie publikował żadnych komunikatówPowyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

8 komentarzy

Dołącz do dyskusji