Zamet hojnie sypnie groszem, na horyzoncie duża dywidenda

Szacowana stopa dywidendy sięga ponad 23 %

źródło: zamet.com.pl

 
30 kwietnia, niedługo po sesji, a więc tuż przed Majówką – giełdowy Zamet opublikował rekomendację zarządu w sprawie wypłaty dywidendy. Spółka chce przeznaczyć na ten cel ponad 41 mln zł, co daje 39 groszy na 1 akcję. Szacowana stopa dywidendy sięga ponad 23 %. W tym kontekście dość ciekawie zachowywały się notowania walorów Zametu w czwartek 2 maja, gdy cena akcji na tej „wakacyjnej” sesji wzrosła o niecałe 2 %, do 1,675 zł.
 

źródło: stooq.pl

Wydaje się, że ta pozytywna informacja póki co „nie przebiła się” szerzej na rynku i dopiero w tym tygodniu inwestorzy będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się ostatnim doniesieniom producenta wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu.
 

Grupa Kapitałowa Zamet ma nadwyżki kapitałowe:

 

 • Bieżący stan gotówki w spółce na koniec kwietnia przekracza 75 mln zł. Co ciekawe, „krótkoterminowe i długoterminowe zobowiązania Emitenta z tytułu kredytów, leasingów i pożyczek wynoszą łącznie 0,33 mln zł” – czytamy w komunikacie ESPI. Pozytywnie na tak wyraźny wzrost gotówki przełożyły się porządki w grupie kapitałowej, w tym sprzedaż części aktywów.
   
  Zarząd firmy przyznał, że „nie zidentyfikował nowych, atrakcyjnych celów akwizycyjnych dla Grupy, w szczególności takich, które zapewniałyby jej dalszy wzrost w powiązaniu z istniejącymi segmentami operacyjnymi Grupy. Ostateczna decyzja w przedmiocie rekomendacji zarządu, w tym w zakresie podziału zysku za 2023 rok, zostanie podjęta przez Walne Zgromadzenie Spółki”. Rok temu odbyło się ono w czerwcu.
   
  Perspektywa wypłaty sporej dywidendy raczej ucieszy dużych finansowych akcjonariuszy, a zwłaszcza NN OFE (ma 12,2 % akcji firmy) i fundusze zarządzane przez Quercus TFI (ponad 11 %);
 •  

 • Miniony rok był udany dla Grupy Zamet. Skonsolidowany zysk Emitenta wyniósł 14,1 mln zł wobec 3,3 mln zł straty netto w 2022 roku. Jednostkowy zysk netto firmy w 2023 przekroczył 22 mln zł vs 11,2 mln zł straty netto w analogicznym okresie przed rokiem. Duży pozytywny wpływ na to miała m.in. transakcja sprzedaży 100 % udziałów w zależnym podmiocie Mostostal Chojnice za 39 mln zł. Warto wspomnieć, ze ten podmiot Emitent nabył w 2014 roku za ponad 26 mln zł. W międzyczasie kilkukrotnie wypłacał również dywidendy o łącznej wartości prawie 19 mln zł;
 •  

 • Po sprzedaży rentownego Mostostalu Chojnice struktura grupy kapitałowej trochę się uprości. Co ważne, w jej ramach wciąż zostaje zakład w Piotrkowie Trybunalskim, którego operacyjny wynik segmentu wyniósł w 2023 roku 7,6 mln zł. Rezultaty finansowe poprawia również zakład w Tarnowskich Górach, który zmniejszył straty segmentu operacyjnego z 14 mln zł do 3 mln zł w minionym roku.
   

  źródło: spółka

  W tym kontekście ważny jest przekaz zarządu z listu rocznego, w którym napisano, że sprzedaż Mostostalu Chojnice nie powinna wpłynąć na zmniejszenie skali działalności grupy kapitałowej z uwagi na fakt, że pozostałe w niej podmioty reprezentują zasadniczo podobny profil działalności. Dodatkowo „w odniesieniu do roku 2024, zarząd przewiduje, że jeśli nie wystąpią jednorazowe zdarzenia, to obłożenie produkcyjne poszczególnych segmentów operacyjnych Grupy Zamet, powinno zapewnić poziom przychodów za 2024 rok w wysokości porównywalnej w do roku poprzedniego” – czytamy w liście rocznym spółki.

 

Podsumowanie:

 
Wydaje się, że dopiero w bieżącym tygodniu poznamy szerszą reakcję rynku na ostatnie doniesienia ze spółki. Jak pokazuje przykład spółek np. Getin Holding czy Wittchen zapowiedź wypłaty dużej dywidendy jest pozytywną informacją dla giełdowych inwestorów, również tych z krótszym horyzontem inwestycyjnym.

W dłuższym terminie dla spółki ważne będzie pozyskiwanie nowych, dużych zleceń. Zwłaszcza w zakresie produkcji konstrukcji stalowych oraz urządzeń dla przemysłu związanego z podmorskim wydobyciem ropy i gazu oraz morskiej energetyki wiatrowej. Tam są duże marże i możliwości dalszego przeskalowania bieżącej działalności Emitenta…
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: Giełdowe okazje – GPW / NewConnect.

Obserwuj nas również na Instagramie: https://www.instagram.com/toppicks.pl/Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji