Wyniki OBI 2023 czyli kim jest statystyczny inwestor indywidualny

Wśród największych bolączek badani wskazali na istotny wpływ polityki na GPW oraz podatek Belki

źródło: www.pngtree.com

 
Kilka dni temu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych opublikowało najnowsze wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI 2023). To kolejna już edycja tego zestawienia. Na potrzeby tegorocznego XXI zestawienia uwzględniono głosy przesłane przez ponad 4500 inwestorów indywidualnych.
 
Jaki jest więc typowy inwestor giełdowy?
 
„Statystyczny polski inwestor indywidualny to mężczyzna w wieku ok. 40 lat, posiadający wyższe wykształcenie, który od około 5 lat inwestuje po godzinach w celu odłożenia na emeryturę, dywersyfikacji przychodów i ochrony przed inflacją” – czytamy w oficjalnym tegorocznym raporcie.
 
Wśród największych słabości naszego rynku kapitałowego badani wskazali m.in. na zbyt duży wpływ polityki na rynek giełdowy czy podatek od zysków kapitałowych.
 
Poniżej publikujemy najciekawsze slajdy z tegorocznego raportu OBI 2023:
 
Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji