Dywidendowe żniwa na GPW

OPTeam, Atende, Eurotel, XTB, PZU, IMC czy Torpol to pozytywne przykłady spółek, które hojnie podzieliły się zyskiem z akcjonariuszami

źródło: scripbox.com

 
Aktualnie w wielu giełdowych spółkach walne zgromadzenia akcjonariuszy podsumowują miniony rok i zatwierdzają wyniki finansowe oraz absolutoria dla członków zarządów i rad nadzorczych. To co jednak szczególnie „elektryzuje” inwestorów giełdowych – to doniesienia czy i ewentualnie jak dużą dywidendę wypłaci dany emitent. Na celowniku graczy znajdują się walory spółek, w których dywidenda waha się w przedziale kilku-kilkunastu % względem bieżących notowań akcji.

Obiektywnie trzeba przyznać, że co najmniej kilka giełdowych podmiotów bardzo pozytywnie zaskoczyło rynek kapitałowy w dywidendowym kontekście. Warto tu wspomnieć m.in. papiery OPTeam, Atende, Eurotel, XTB, PZU, IMC czy Torpol. Ciekawe zestawienie tegorocznych dywidend opublikowała niedawno także Gazeta Giełdy Parkiet.
 

Warto też wspomnieć, że na zagranicznych i dojrzałych parkietach tradycja dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami jest bardzo długa. Spółki, które corocznie wypłacają dywidendę i dodatkowo zwiększają jej wartość mogą liczyć na premię w wycenie względem innych podmiotów. Dlatego bardzo pozytywnym zjawiskiem w Polsce jest trend coraz śmielszego „pójścia tą drogą” przez innych emitentów. Wiele wskazuje na to, że w tym roku wiele spółek wyraźnie poprawi wyniki finansowe. A to oznacza, że w 2022 roku znów będzie co „dzielić” podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy…
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: „Giełdowe okazje – GPW / NewConnect”.



Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji