Mostostal Zabrze, Trakcja PRKiI, PBKM, 11 bit studios i CI Games – już po wynikach

Zbliżamy się do półmetka sezonu wynikowego. Giełdowi gracze są coraz bardziej wyczuleni, kiedy raportowane dane odbiegają od rynkowych oczekiwań

źródło: smartfan.pl

Do inwestorów spływa coraz więcej raportów finansowych. Ostatnie komunikaty przyniosły co najmniej kilka ciekawych przypadków, o których warto dzisiaj wspomnieć.

Mostostal Zabrze i Trakcja PRKiI na plusie, ale…

Z szerokiego grona firm budowlanych te dwie spółki zasługują na bliższe omówienie. Obie firmy posiadają licznych, zagorzałych fanów. Pierwsze szacunki podał Mostostal Zabrze, który minione półrocze zakończył zyskiem netto. To duże pozytywne zaskoczenie, gdyż w konsekwencji zarobek spółki przekroczył po I półroczu 5,5 mln zł i 276 mln zł skonsolidowanej sprzedaży. Warto przypomnieć, że po I kwartale było to odpowiednio: 3,3 mln zł i 139 mln zł. W efekcie kurs spółki rósł mocno do 31 groszy w minioną środę (wczoraj się korygował). Firmie jednak nie pomaga fakt, że spółka notowana jest na podwójnym fixingu (co skutecznie ogranicza atrakcyjność handlu walorami). Dlatego nie przewiduję na razie pokonania oporu na poziomie 40 groszy. Sprzedaż zbędnych nieruchomości w Gliwicach (14,9 mln zł) i Czechowiczach Dziedzicach (7,7 mln zł) wzmacnia pozycję gotówkową dla grupy.

Lepsze od oczekiwanych okazały się też rezultaty grupy Trakcja PRKiI, która w samym II kwartale była rentowna i miała 1,8 mln zł zysku netto przy 374 mln zł przychodów. W całym I półroczu spółka zanotowała stratę netto w wysokości 20,7 mln zł. przy obrotach przekraczających 578 mln zł. Wyniki i tak są lepsze od oczekiwań wielu graczy. Popyt powinien mieć teraz większą inicjatywę. Pozostaje pytanie, na ile inwestorów przestraszy dalszy wzrost ujemnych przepływów operacyjnych z 146 mln zł do 183 mln zł i spadek pozycji gotówkowej w bilansie. Jednocześnie portfel zleceń Trakcji PRKiI zmalał na koniec czerwca do 1,5 mld zł z 2 mld zł w marcu.

źródło: stooq.com

Prezes PBKM uspokaja inwestorów

Sporo się dzieje w spółce PBKM. Akcje Polskiego Banku Komórek Macierzystych ostatnio spadają i aktualnie wyceniane są na 65 zł. Spółka opublikowała kilka dni temu wyniki za II kwartał. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,9 mln zł wobec 9,2 mln zł sprzed roku. Obroty były zbliżone i wyniosły 38,5 mln zł. Po I półroczu zarobek PBKM osiągnął 14,6 mln zł (15,3 mln zł w analogicznym okresie w roku poprzednim). Kapitalizacja spółki wynosi 308 mln zł. Tymczasem prezes spółki – Jakub Baran zwrócił uwagę, że w koszty ujęto już m.in.: obciążenia programu motywacyjnego i przychody z tytułu zwrotu VAT na Węgrzech oraz koszty akwizycyjne – „Dane raportowane bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych i zmian w zasadach rachunkowości nie odzwierciedlają rzeczywistego obrazu wyników PBKM w I półroczu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Po skorygowaniu zysk EBITDA i zysk netto są w I półroczu na sporym „plusie”, odpowiednio o 14 proc. i ponad 30 proc.” – wyjaśnił szef giełdowej firmy. Patrząc na wykres spółki długoterminowo, to bieżące okolice 65 zł wydają się rozsądnym obszarem do akumulacji walorów. Na przyszłe wyniki PBKM powinna pozytywnie wpływać rozbudowa grupy kapitałowej (np. ostatni zakup portugalskiego Stemlabu) oraz dalsze synergie kosztowo-przychodowe.

źródło: stooq.com

Producenci gier blisko korekty

W nieco gorszych nastrojach prawdopodobnie weekend zaczynać będą inwestorzy z branży gamingowej. Do zniżkujących ostatnio papierów Ten Square Games dzisiaj mogą dojść też walory 11bit studios i CI Games. 11bit studios wyraźnie przestrzelił konsensus rynkowy (publikując wyniki finansowe gorsze o 29 proc. od szacunków). Apetyt inwestorów na niezły wynik nie został zaspokojony. Wiele wskazuje, że podaż może dziś skutecznie sprowadzić ceny akcji spółki poniżej okrągłego poziomu 400 zł. Pierwsze solidne wsparcie znajduje się w okolicy 350 zł za akcję.

Jeszcze bardziej zaskoczył inwestorów zarząd CI Games. Wysoka strata netto – prawie 10 mln zł w I półroczu i zapowiedź emisji akcji raczej nie nastrajają dobrze przed piątkowym startem notowań…

źródło: stooq.comPowyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.
 

4 komentarze

Dołącz do dyskusji