Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego rusza na dobre

Pierwsze rekomendacje mogą pojawić się na rynku już na początku lipca

źródło: capitalstars.com

Pilotażowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego to autorski program, który wdraża w życie warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Przypomnijmy, że ostatecznie zakwalifikowano do niego 40 spółek z indeksów mWIG40 i sWIG80 oraz 12 domów maklerskich. Inicjatywa wydaje się być ciekawa zwłaszcza, kiedy popatrzymy na wielkość obrotów generowanych na GPW przez inwestorów detalicznych, czy niekorzystny wpływ zmian na europejskie parkiety jaki wprowadziła dyrektywa MIFID II.

Emitenci zostali już przydzieleni do brokerów

W miniony piątek w siedzibie giełdy dokonano losowania i przydziału spółek do odpowiednich brokerów. Poniżej wyniki tego losowania:

źródło: gpw.pl

źródło: GPW_WSExchange Twitter

To ważne dane szczególnie dla bardziej aktywnych inwestorów. Z wcześniejszych deklaracji wynika, że pierwsze rekomendacje trafią na rynek już na początku drugiego półrocza. Wtedy też należy spodziewać się tzw. raportów inicjujących o konkretnej spółce. W późniejszych okresach pojawią się ich aktualizacje (co najmniej dwa razy w roku).

Wyraźne atuty programu dla inwestorów

Sporządzane raporty będą sfinansowane przez GPW. Ich pojedynczy koszt ustalono na 50 tyś zł od jednej rekomendacji. Dla inwestorów giełdowych bardzo ważny powinien być fakt, że co czwarta z wyłonionych spółek nie posiada aktualnie pokrycia analitycznego! Kolejnych 12 firm ma styczność tylko z jednym brokerem. Mamy wiec realną szansę na poprawę rozpoznawalności części emitentów na GPW i związany z tym ewentualnie wzrost zainteresowania ich akcjami. Trzymamy kciuki za ten program!Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

2 komentarze

Dołącz do dyskusji