Wezwanie na akcje ABC Data – trudne dylematy

Dla papierów spółki wskaźnik cena do wartości księgowej wynosi 0,69. Biorąc jednak pod uwagę istotne pogorszenie wyników finansowych, trudno chyba mówić o niedowartościowaniu tych walorów

źródło: goniec.waw.pl

W przyszłym tygodniu (dokładnie 17 kwietnia) kończy się przedłużone wezwanie na akcje ABC Data, które ogłosili: Roseville Investments (z grupy ALSO Holding) i MCI Venture. Interesuje ich nabycie pakietu walorów będącego w wolnym obrocie (daje on ponad 37 proc. głosów na WZA). Wzywający oferują 1,44 zł za walor (wobec 1,42 zł płaconego na wtorkowym zamknięciu) – to nowa podwyższona cena z początku marca. Początkowo inwestorzy zamierzali zapłacić 1,3 zł za papier.

źródło: stooq.com

W planach zdjęcie spółki z giełdy

Roseville Investments i MCI Venture nie ukrywają, że interesuje ich w dalszej kolejności wycofanie walorów ABC Data z warszawskiej giełdy. Należy tutaj jeszcze wspomnieć, że ALSO Holding to inwestor branżowy (także dystrybutor IT) działający na blisko 20-stu rynkach Europy. Jak zapatrywać się na taką ofertę? Czy jest szansa na kolejne poprawienie ceny?

Warto się nad tym zastanowić, gdyż temat wezwań i szansy na dodatkowe profity stał się dosyć „modny” po głośnej batalii o przejęcie firmy Prime Car Management. Należy pamiętać, że każde wezwanie jest inne i trudno z góry wyrokować określone scenariusze. Niełatwo też raczej będzie liczyć na aktywną postawę i pomoc ze strony OFE PZU (posiadającego 7,7 proc. akcji), gdyż cofnął on pozew zaskarżający uchwałę o sprzedaży przedsiębiorstwa na rzecz Roseville Investments.

źródło: stooq.com


Niewykluczone, iż podwyższona cena w wezwaniu do poziomu 1,44 zł może stanowić poziom satysfakcjonujący dla dużych akcjonariuszy. Dla liczących na dalsze ustępstwa ze strony wzywających to byłby zły znak.

Wysokie dywidendy w ABC Data to już przeszłość

Niestety przypadek ABC Daty do najłatwiejszych nie należy. Kiedyś była to spółka słynąca z wysokich dywidend i powtarzalnych wyników finansowych. Emitent, który regularnie dbał o wysoki poziom relacji inwestorskich i był naturalnym kandydatem na inwestycje dla krajowych TFI i OFE. Aktualnie główny temat rozmów akcjonariuszy związanych ze spółką dotyczy raczej słabych rezultatów finansowych ABC Daty i jej problemów z urzędami skarbowymi (kwestie rozliczeń podatku VAT).

źródło: infostrefa.com

Uciążliwe kontrole ze strony urzędów skarbowych

O różnych wątpliwościach, także związanych z rozliczaniem podatku VAT, w grupie kapitałowej ABC Data napisano już wiele tekstów (SII), (Stockwatch). Dodatkowo dystrybutor IT nie jest aktualnie uwzględniany w rekomendacjach giełdowych brokerów. Nie ułatwia to analizy szans i zagrożeń z jakimi musi się zmierzyć zarząd spółki. Trzeba mieć świadomość, że urzędy skarbowe prawdopodobnie nie odpuściły definitywnie sprawdzania historycznych faktur u dystrybutorów IT. Branża była i jest na celowniku skarbówki. Nie można więc wykluczyć nowych zapytań ze strony urzędników, związanych z tym kar finansowych czy późniejszych wieloletnich sporów w sądach. Następstwem powyższych są zawiązywane rezerwy, na które tak newralgicznie reagują akcjonariusze firmy.

Niemrawy wzrost obrotów w I kwartale

Jak to wszystko przekłada się na aktualne wyniki finansowe? Niestety skonsolidowany raport roczny za 2018 rok zostanie opublikowany dopiero 25 kwietnia (a więc już po trwającym wezwaniu). Przełomu w bieżących rezultatach też raczej trudno oczekiwać. Jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby poziom wypracowanych obrotów w marcu i I kwartale br. to są one zbliżone do analogicznych okresów przed rokiem.

źródło: infostrefa.com


Warto również pamiętać, że do rozpoczęcia przymusowego wykupu akcji ABC Daty wystarczy przekroczenie progu 90 proc. w kapitale firmy. Obecnie największym akcjonariuszem spółki jest MCI Venture Projects, który posiada 60,7 proc. kapitału. Do 13 marca złożono zapisy na 8,68% akcji. Więcej o wezwaniu można przeczytać na stronie internetowej Also. Zapisy na akcje ABC Daty przyjmowane są przez oddziały Santander Bank Polska, placówki DM BOŚ i DM mBank.

Ostatecznie akcjonariusze stają przed trudnym wyborem: odpowiedzieć na wezwanie i wybrać przysłowiowy święty spokój ze świadomością, że nie jest to wymarzona cena bądź podjąć duże ryzyko i czekać na lepsze jutro. Nikt jednak nie zagwarantuje, że wszystkie złe komunikaty od emitenta ujrzały już światło dzienne, a gdzieś na horyzoncie może znajdzie się inny partner branżowy, który zechce pomóc w tej trudnej sytuacji.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

4 komentarze

Dołącz do dyskusji