Grupa INC zaskoczy pozytywnie wynikami w 2 półroczu

Debiuty spółek GenXone i SkinWallet z pewnością poprawią rezultaty finansowe w grupie. To nie jedyne źródła zysku, które powodują, że obecna wycena spółki jest atrakcyjna

źródło: spółka

 
Ostatnie sesje na warszawskim parkiecie przyniosły spodziewaną korektę na kursach wielu popularnych spółek. Ma to wpływ na pogorszenie się sentymentu inwestorów i ogólny spadek wycen na rynku. Z drugiej strony, daje to okazję bardziej świadomym graczom na potencjalnie atrakcyjne zakupy akcji tych firm, które w kolejnych kwartałach będą dalej poprawiać wyniki. Dziś przyjrzymy się bliżej Grupie INC i sprawdzimy, czy ma ona szansę trafić właśnie do takiej grupy emitentów.

Jeden z liderów giełdowej hossy

Poznańska spółka specjalizuje się w doradztwie na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, planujących zadebiutować na giełdowym parkiecie. W skład jej grupy kapitałowej wchodzi m.in. Dom Maklerski INC, INC Private Equity ASI, fundusz Carpathia Capital (INC ma tam ponad 42 proc. głosów na WZA) czy agencja ratingowa INC Rating.

O spółce INC notowanej na rynku głównym GPW, pisaliśmy już w lutym br. i z perspektywy czasu trzeba przyznać, że tamta analiza („INC kusi atrakcyjną wyceną”) w pełni się sprawdziła. Akcje firmy spektakularnie zyskały na wartości (ponad 690 proc. od początku roku). Tym samym spółka w ekspresowym tempie zrealizowała warunki programu motywacyjnego.

Jeszcze kilka tygodni temu walorami firmy handlowano na rynku po blisko 18 zł za akcję. Na zamknięciu piątkowych notowań płacono za nie 11,9 zł. Bieżąca kapitalizacja INC wynosi 143 mln zł.
 

źródło: stooq.pl

Rosną zyski, gotówka i inwestycje krótkoterminowe

Zasadnicze pytanie jakie należy sobie dziś postawić brzmi: Czy rynek w pełni już uwzględnił potencjał i fundamenty Grupy INC? Przyjrzyjmy się bliżej ich wynikom finansowym. Po 1 kwartale 2020 spółka ma blisko 5 mln zł zysku netto (- 0,3 mln zł, w analogicznym okresie w 2019). Raport półroczny poznamy za tydzień – 7 września 2020. Wyniki w nim zaprezentowane, biorąc pod uwagę wstępne szacunki, które już wcześniej opublikował emitent powinny być dobre. Interesująco wygląda w nich zwłaszcza wzrost pozycji środków pieniężnych i inwestycji krótkoterminowych z 22,4 mln zł na 30,8 mln zł na koniec 2 kwartału.

Cenne udziały w spółkach GenXone i Medcamp

Jeszcze lepsze powinny okazać się finansowe rezultaty za 3 kwartał tego roku. Właśnie przysłowiowa „gra” pod ten raport może być ciekawym pomysłem inwestycyjnym. Publikację tych wyników zapowiedziano na 19 listopada. Skąd taka teza? W bieżącym kwartale część aktywów grupy bardzo istotnie zyskała na wartości rynkowej. Z pewnością korzystnie wpłynie to na wyniki całościowe.

Wskazać tu należy zwłaszcza na biotechnologiczną spółkę GenXone, która zadebiutowała na rynku NewConnect w miniony wtorek. Co ciekawe, z uwagi na ogromny popyt ze strony inwestorów handel akcjami tej spółki wciąż jeszcze nie ruszył. Aktualnie TKO (teoretyczny kurs otwarcia) pokazuje cenę 57,7 zł, co oznacza wzrost o 736 proc. Carpathia Capital, zależny fundusz od INC ma 7,7 proc. akcji wspomnianego debiutanta, którego rynek wycenia dziś na ok. 190 mln zł.
 

źródło: bossaNOL3

Na wartości zyskał też posiadany pakiet walorów w firmie Medcamp, gdzie inny zależny fundusz – INC Private Equity ASI ma 6,5 proc. kapitału. Na koniec 2 kwartału za jedną akcję Medcampu płacono 3,46 zł. Wartość tej spółki raczej nie powinna mocno spaść, gdyż Medcamp chce posiadać ponad 50 proc. akcji GenXone.

Grupa INC posiada również udziały w co najmniej kilku innych firmach notowanych na NewConnect: Remedis, ARI, Lauren Peso, EkoPark, Plantwear, Art Games Studio czy Maxipizza. Nie można wykluczyć, że w minionych tygodniach podmioty z grupy emitenta częściowo upłynniały niektóre z tych papierów korzystając ze wzrostów na „małym parkiecie”. Nie bez powodu o Grupie INC mówi się jako o jednym z głównych beneficjentów hossy na tym rynku. A potoczne stwierdzenie o spółce jako tzw. „ETF na NewConnect” już na stałe przylgnęło do emitenta.

Kolejne debiuty i nowe oferty przed nami

Już w środę na rynku NewConnect zadebiutuje inna ciekawa spółka: SkinWallet. INC w dwóch etapach pozyskał dla niej nowych inwestorów, a zależna spółka Carpathia Capital objęła częściowo akcje SkinWallet. W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych debiutów emitentów ze „stajni” INC.
 

źródło: spółka

Tempa nie zwalnia także platforma CrowdConnect.pl (prowadzona przez Dom Maklerski INC), gdzie w ostatnich tygodniach z sukcesem pozyskano kapitał dla kilku przyszłych emitentów m.in. Punch Punk Games, Incuvo, United Label, Olymp, Polkon, Grow Uperion.

Niebawem platforma ruszy z nowymi kampaniami. Na stronie www.crowdconnect.pl jest już zapowiedź oferty spółki: Mazurskiej Manufaktury Alkoholi i DRAGO entertainment. To wszystko będzie pozytywnie wpływać na wyniki Grupy INC w 3 i 4 kwartale.

Podsumowanie:

Sporo twardych faktów pozwala sądzić, że wyniki finansowe Grupy INC będą w najbliższym czasie rosnąć. Jak duże będą to zyski? – czas pokaże…

Potencjał wzrostu na pewno jest istotnie większy niż to, co spółka zaprezentowała w raporcie finansowym za 1 kwartał

Widać dobrze, że „silniki” grupy jeszcze się na dobre nie rozgrzały. Świadczyć o tym może również zapowiedź zarządu INC o planach pozyskania dla swoich klientów kwoty ok. 100 mln zł w ciągu najbliższego roku, opublikowana w lipcu.

Należy też pamiętać o specjalizacji grupy w obsłudze firm z modnego i wysoko wycenianego sektora gamingowego oraz bliskiej współpracy z grupą PlayWay przy takich projektach. Wszystkie te możliwości są realnymi atutami i stanowią przewagę na tle konkurencji.

Akcjonariusze INC na pewno wiedzą, że ich spółka zawarła umowę z Movie Games i powołała także do życia spółkę Mill Games, w której każda ze stron posiada po 50 proc. udziałów. Nowy podmiot ma realizować projekty gamingowe przy zaangażowaniu studiów deweloperskich działających na terenie Rumunii. Biorąc pod uwagę kontakty INC i Carpathia Capital w tym kraju i know-how jakie wnosi Movie Games może to być potencjalna furtka na przyszłe zyski.

Wydaje się, że w krótkim terminie rynek nieco przesadził w przecenie notowań INC i zrobił graczom potencjalną okazję inwestycyjną. Uwzględniając wcześniejsze argumenty można pokusić się o stwierdzenie, że bieżąca wycena poznańskiego emitenta ma spory potencjał wzrostowy. A czy tak się stanie? – Na pewno będziemy śledzić dalsze losy i rozwój wydarzeń w tej grupie.
 
 
Na koniec w ramach uzupełnienia można zapoznać się z długoterminowym wykresem spółki. W szczycie ostatniej słynnej hossy na GPW z lat 2006-2008 akcje firmy wyceniano w okolicy 30 zł.

źródło: spółkaPowyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji