Grupa PTWP ma realne przesłanki, aby wyraźnie zwiększyć wypracowywane zyski

8 mln unikalnych użytkowników trafia miesięcznie do internetowych serwisów, którymi zarządza spółka

źródło: spółka

 
Rynek NewConnect wielokrotnie już udowodnił, że skrywa wiele perspektywicznych i ciekawych biznesów. Taki opis dobrze pasuje do Grupy PTWP, której dzisiaj przyjrzymy się bliżej. Omawiany podmiot to firma z ponad 25-letnią historią, która specjalizuje się m.in. w zarządzaniu grupą dużych i znanych serwisów internetowych oraz prowadzi działalność wydawniczą w zakresie mediów drukowanych.

Równocześnie Grupa PTWP organizuje cenione kongresy i konferencje branżowe, a także zarządza obiektami: Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (MCK) i Halą Widowiskowo – Sportową „Spodek”. Firma działa w modelu B2B i w tym obszarze zbudowała swoje szerokie kompetencje. Aktualna wycena rynkowa Emitenta na początku czwartkowej sesji wynosi 46 mln zł.
 

źródło: stooq.pl

Spółka posiada co najmniej kilka atutów, które pozwalają z optymizmem patrzeć w jej przyszłość:

 

 • Grupa PTWP na koniec marca 2021. posiadała ponad 19 mln zł gotówki, co wydaje się dość dużą wartością zwłaszcza na tle bieżącej kapitalizacji (46 mln zł). Pieniądze te mają być przeznaczone na ewentualne ciekawe akwizycje oraz dalszy rozwój organiczny;
 •  

 • Emitent posiada blisko 20 % pakiet akcji własnych, które mają być niebawem umorzone (jest już decyzja NWZA w tej sprawie). Taka operacja wyraźnie obniży kapitalizację spółki oraz wpłynie pozytywnie na wskaźnik zysk na akcję (EPS);
 •  

 • Katowicka firma zarządza grupą 20 serwisów internetowych (w planach są kolejne), które miesięcznie skupiają aż 8 mln unikalnych użytkowników i 21 mln odsłon. Wśród najbardziej znanych warto wymienić m.in.: wnp.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, propertynews.pl, portalsamorzadowy.pl czy farmer.pl.
   

  źródło: spółka

  O tym jak duży jest to sukces biznesowy świadczy choćby fakt, że Grupa Allegro chwali się blisko 23 mln użytkowników miesięcznie, a Grupa Wirtualna Polska prawie 22 mln użytkownikami (dane za marzec 2021 od serwisu interaktywne.com). Przypomnijmy tylko, że wycena rynkowa Wirtualna Polska Holding przekracza 3,5 mld zł.

  źródło: www.interaktywnie.com

  Co ciekawe, również w planach Grupy PTWP jest mocniejsze wejście w segment e-commerce, który jest pozytywnie postrzegany przez giełdowych inwestorów. Z dużym prawdopodobieństwem o konkretnych ruchach spółki w tym obszarze dowiemy się jeszcze na jesieni;

 •  

 • Zarząd spółki zapowiada wyraźną poprawę wyników finansowych jeszcze w tym roku. Grupa PTWP dość szybko odnalazła się w nowej pandemicznej rzeczywistości. Nacisk położono na redukcję kosztów oraz priorytetowy rozwój internetowego segmentu. Pozytywnie na wyniki wpłynie też zwolnienie z obowiązku zwrotu subwencji finansowej PFR przez Emitenta i jego spółkę zależną. To oznacza dodatkowy zastrzyk finansowy w wysokości prawie 3 mln zł (zostanie rozpoznany w rezultatach za 2 kwartał 2021).
   

  źródło: www.infostrefa.com

  Oczekiwania wobec 2022 roku są jeszcze większe, ma wtedy nastąpić kumulacja pozytywnych trendów w całej grupie (dalszy rozwój serwisów internetowych i bardzo prawdopodobny powrót branży konferencyjnej do pełnej pracy);

 •  

 • Spółka zdała też egzamin z trudnego okresu jakim jest pandemia COVID-19. Ubiegły rok – wymagający dla wszystkich firm – zakończyła zyskiem netto w wysokości ponad 0,7 mln zł przy prawie 42 mln zł skonsolidowanej sprzedaży. W 1 kwartale 2021 strata netto grupy wyniosła prawie 0,25 mln zł wobec blisko 1,4 mln straty netto w analogicznym okresie 2020 roku. Dobrze to rokuje tegorocznym wynikom finansowym;
 •  

 • Atutem Grupy PTWP jest szybkie działanie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Dział konferencji i eventów przeszedł na system hybrydowy, co pozwoliło wrócić do realizacji dużych wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy, Property Forum, czy Kongres Wyzwań Zdrowotnych.
   

  źródło: spółka

  Zarządzany przez spółkę obiekt Centrum Kongresowego w Katowicach szykuje się za to do obsługi dużych projektów takich jak: 16. Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w grudniu 2021 i Światowe Forum Miejskie pod patronatem ONZ w 2022 roku. Jeśli prawdopodobna IV fala wirusa nie wyrządzi zbyt dużych restrykcji to jest szansa, że grafik dużych imprez zapełni się jeszcze bardziej;

 •  

  źródło: spółka

Podsumowanie:

 
Grupa PTWP z wyceną rynkową poniżej 50 mln zł wydaje się być interesującym pomysłem inwestycyjnym. Na spore niedowartościowane tych akcji wskazuje również Wojciech Kuśpik – prezes spółki i jej największy akcjonariusz (kontroluje ponad 59 % kapitału).

Wydaje się całkiem prawdopodobne, że gdyby dziś Grupa PTWP debiutowała na warszawskiej giełdzie to mogłaby liczyć na wyraźnie wyższą wycenę rynkową. Nic jednak straconego. Jeśli emitent będzie się dalej tak dynamicznie rozwijał i jednocześnie realizował składane obietnice – to wspomniane dyskonto może szybko zniknąć. Pewnym minusem może być za to względnie niewysoki poziom obrotów na akcjach spółki, ale i w tym obszarze widać ostatnio sporą poprawę.
 
 
Ps. Po więcej rynkowych inspiracji zapraszamy do naszej grupy na FB: „Giełdowe okazje – GPW / NewConnect”.Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

Dołącz do dyskusji